Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Chiński internet rośnie jak na drożdżach

Chiński internet rośnie jak na drożdżach

Obecnie liczba internautów w Państwie Środka wynosi 668 milionów. To niemal o 250 milionów więcej niż pięć lat temu – wynika z raportu opublikowanego przez China Internet Network Information Center (CNNIC).

CNNIC, państwowa instytucja zarządzająca rejestrem domeny .cn i odpowiedzialna za rozwój infrastruktury internetowej w Chinach, opublikowała niedawno raport na temat rozwoju chińskiej sieci. Z zaprezentowanych danych wynika, że internet w Państwie Środka rozwija się w zawrotnym tempie. Jeszcze w czerwcu 2010 r. liczba osób z dostępem do sieci wynosiła 420 miliony – można powiedzieć „tylko” w porównaniu do obecnego wyniku: 667,7 miliona.

chinynet

Dynamika przyrostu internautów w ostatnim roku (od czerwca 2014 do czerwca 2015) wyniosła 5,6 proc. Wskaźnik penetracji internetu – czyli odsetek mieszkańców Chin z dostępem do sieci – wynosi obecnie 48,8 proc. To wciąż niewiele w porównaniu z krajami rozwiniętymi, ale taki wynik oznacza, że chiński rynek internetowy wciąż ma przed sobą ogromny potencjał rozwojowy. Dla porównania, w USA wskaźnik penetracji internetu wynosi 85 proc. i utrzymuje się na stabilnym poziomie. W Chinach natomiast znacznie większy odsetek internautów niż w przypadku USA to osoby korzystające z dostępu do sieci przez urządzenia mobilne (88,9 proc. vs. 67 proc.). Najwięcej osób z internetu korzysta oczywiście w miastach. Internauci z obszarów wiejskich to 27,9 proc. ogółu użytkowników sieci w Chinach. 55,2 proc. internautów to osoby w wieku od 10 do 30 lat.

Wraz z rozwojem dostępności internetu w Chinach rozwija się również e-handel. W ciągu ostatniego roku liczba osób robiących zakupy online wzrosła tam o 12 proc. – do 374 milionów. Biorąc pod uwagę powyższe i wiążąc dynamikę rozwoju sieci w Państwie Środka z rosnącym zainteresowaniem Chińczyków domenami, w szczególności .com, ale również nTLD, można domniemywać, że złote czasy dla rynku domen mogą dopiero nadejść.

Tagi: , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Balcer 25 sierpnia 2015 Odpowiedz

    ze spidersweb: „… jak wielu Polaków korzysta z internetu stacjonarnego. Okazuje się, że stałe łącze ma wykorzystuje 9,5 mln osób, co przekłada się na 22,7 proc. penetracji rynku – nieco poniżej europejskiej średniej, gdzie wskaźnik ten wynosi 30,88 proc.”

    … jeden przywódca partii mówi, że Chińczycy się z nas śmieją, jak bardzo jesteśmy już w tyle przez tą dekadę stagnacji … zgadnijcie, który mówi prawdę.

  2. Kuba 25 sierpnia 2015 Odpowiedz

    Myślę, że dużo ciekawszy dla czytelników był by artykuł na temat rynku domen, rejestratorów ew. hostingodawców w Państwie Środka.

Tutaj możesz komentować