Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Wysoka sprzedaż w domenie .co

Wysoka sprzedaż w domenie .co

Adres Mobile.co zmienił abonenta za 239 tys. dolarów. To druga pod względem wartości sprzedaż w coraz popularniejszej końcówce .co.

Domena została zakupiona przez spółkę Mobile Corporation, zajmującą się rozwiązaniami z zakresu pracy mobilnej (w bazie Whois jako registrant figuruje jej inwestor i partner korporacja Inter123). 239 tys. dolarów do druga największa kwota zapłacona za nazwę w rozszerzeniu .co, formalnie przypisanym Kolumbii. Za wyższą cenę – 350 tys. dolarów – została sprzedana tylko jednoliterówka O.co (nabyta przez amerykańską spółkę z branży e-commerce Overstock.com, która, mimo zachowania O.co w charakterze brandu, powróciła do starej domeny), a trzecia pod względem wielkości stawka, zapłacona za frazę OnlineCasino.co, wynosi 100 tys. dolarów.

O możliwej sprzedaży domeny Mobile.co spekulowano jeszcze w lipcu, ale dopiero informacja prasowa sprzed kilku dni rozwiała wątpliwości na ten temat. Co ciekawe, domena została zakupiona w 2010 r. za 15 tys. dolarów. Wysoki zwrot z inwestycji stanowi kolejny przykład na to, że na obecnym etapie rozwoju domainingu najbardziej opłacalne są zakupy na rynku wtórnym. Zazwyczaj gwarantują one bowiem wyższe zwroty – z pewnością w ujęciu kwotowym, nawet jeśli nie procentowym – niż w przypadku ROI z domen pozyskanych w ostatnich latach na drodze rejestracji. O innym przykładzie wysokiego ROI i zaletach zakupów na rynku wtórnym pisaliśmy niedawno w kontekście sprzedaży frazy MakeSomeNoise.com.

Sprzedaży Mobile.co pikanterii dodaje fakt, że tuż przed transakcją nabywca (właściciel m.in. Mobile.pro) podjął nieudaną próbę przejęcia tego adresu na drodze UDRP. To kolejny przypadek potwierdzający „skłonność” firm do nadużywania procedury arbitrażu. Na szczęście w tym przypadku skład sędziowski nie dał się zwieść argumentacji wnioskodawcy. Sam fakt, że inicjator UDRP ostatecznie zgodził się zapłacić sześciocyfrową kwotę za cenny brand, zamiast wikłać się w dalsze procesy sądowe, świadczy o tym, że firma była przygotowana na taki rozwój sytuacji, zaś arbitraż był dla niej niezobowiązującą próbą bezkosztowego przejęcia wartościowej nazwy.

W kontekście powyższej transakcji warto przypomnieć, że końcówka .co doczekała się nie tylko popularności wśród startupów z branży nowych technologii, ale została również dostrzeżona przez międzynarodowe korporacje. Z adresów w tym rozszerzeniu korzystają (fakt, niekiedy jedynie w trybie przekierowania) m.in. takie brandy, jak:

Alibaba.com – Alibaba.co
Amazon.com – A.co
American Express – AmEx.co
Bloomberg Businessweek – BusWK.co
CBS Sports – CBSprt.co,
Cisco – CS.co,
CNET – CNet.co
eBay.com – eBay.co
Facebook – FB.co
Google – G.co
Intel – Intel.co
PayPal – PayPal.co
T-Mobile – T-Mo.co
Twitter – T.co
Visa – Visa.co

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować