Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Pierwsza duża sprzedaż w tym roku!

Pierwsza duża sprzedaż w tym roku!

Niestety nie na rynku polskim, ale amerykańskim, a właściwie chińsko-amerykańskim. Granica miliona dolarów nie została przekroczona, ale było blisko – za 950 tys. dolarów abonenta zmienił adres 100.com.

Nabywcą domeny jest spółka YY Inc., notowana na giełdzie NASDAQ, która pod zakupionym adresem uruchomiła chińskojęzyczny serwis edukacyjny. Szefem firmy jest Jun Lei, który bywa określany mianem chińskiego Steve’a Jobsa. Lei deklaruje gotowość wydania miliarda yuanów (ok. 163 milionów dolarów) na rozwój 100.com w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat.

Na tym nie koniec. W zeszłym tygodniu za ponad 120 tys. dolarów sprzedana została również domena 0060.com – i w tym przypadku nabywcą była chińska firma: 360 Education Group. Szef spólki Luo Cheng, tłumacząc przyczyny, dla których gotów był zapłacić tak dużą kwotę za pozornie mało wartościową nazwę, wyjaśnił, że 60 to numer kierunkowy do Malezji, a 00 to standardowy prefiks dla numerów kierunkowych. Wartość adresu polega na tym, że 360 Education Group zamierza pod nim stworzyć portal edukacyjny dla Chińczyków, którzy wybierają się na studia do Malezji.

Skłonność mieszkańców Państwa Środka do adresów numerycznych ma również drugie dno: wynika ono z upodobania Chińczyków do numerologii, czyli przypisywania liczbom symboliki i zdolności kierowania ludzkim losem.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

Tutaj możesz komentować