Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W domenie .uk jest już ponad 100 tys. nazw

W domenie .uk jest już ponad 100 tys. nazw

W uwolnionej 10 czerwca do rejestracji domenie .uk zarejestrowano już ponad 100 tys. adresów. Chodzi o nazwy drugiego poziomu, bezpośrednio w rozszerzeniu .uk.

Wynik można by uznać za świetny, gdyby nie fakt, że mniej więcej dwie trzecie tej liczby dotyczy odpowiedników nazw w subdomenie .co.uk (a także innych subdomenach .uk, jak .org.uk itp.) zarejestrowanych przez ich abonentów. Dysponenci adresów w rozszerzeniu .[SLD].uk otrzymali prawo pierwszeństwa rejestracji „swoich” nazw w brytyjskiej ccTLD. Jest ono ważne przez pięć lat, co w praktyce oznacza blokadę dużej części domen .uk – tych, na których rejestrację nie zdecydowali się abonenci domen .[SLD].uk.

Mimo wszystko start końcówki .uk wydaje się sukcesem. 30 tys. adresów .uk – innych niż ponad 10 milionów domen .[SLD].uk – zarejestrowanych w ciągu miesiąca to wynik, którego mogą pozazdrościć operatorzy wielu nowych rozszerzeń. W dodatku miniony miesiąc przyniósł największe „żniwa” w ciągu ostatnich 14 lat działalności Nominetu. Rejestr odnotował 225 tys. nowych rejestracji w domenach .uk, .co.uk, .org.uk i .me.uk. Niebawem w ofercie Nominetu pojawią się również nowe TLD: .wales i .cymru. Do wymienionych końcówek regionalnych dojdzie konkurencja ze strony .london.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarze ( 4 )

Czym możesz się podzielić?

 1. pufy 15 lipca 2014 Odpowiedz

  gdyby nie pierwszeństwo to już bym miał domenę pufy.uk 🙂 trzeba ustawić liczniki i alarmy na 2019 rok 🙂

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 15 lipca 2014 Odpowiedz

   Tak sobie myślę, że w przypadku domen .uk warto wziąć pod uwagę również liczną Polonię brytyjską – jest sporo usług adresowanych do Polaków na Wyspach.

 2. Michał 15 lipca 2014 Odpowiedz

  Problemem w rejestracji tych domen jest potrzeba posiadania adresu w UK. I o ile proces rejestracji może się uda, to w każdej chwili taką domenę można stracić :/

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 15 lipca 2014 Odpowiedz

   Tak, ale niektóre firmy oferują usługę, która zapewnia taki „wirtualny” adres. Podobnie było w przypadku niedawnej promocji domeny .berlin, w której można było zdobyć taki adres bezpłatnie.

Tutaj możesz komentować