Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


NASK zamknął trzeci kwartał z wynikiem 2 517 290 nazw w domenie .pl

NASK zamknął trzeci kwartał z wynikiem 2 517 290 nazw w domenie .pl

NASK opublikował raport podsumowujący trzeci kwartał na rynku .pl. Jak wynika z opracowania, końcówka .pl w okresie od lipca do września rosła w tempie 1,04 proc. i osiągnęła stan 2 517 290 nazw.

W trzecim kwartale w rejestrze końcówki .pl przybyło ponad 26 tys. nazw. Polska domena krajowa rosła więc w tempie 1,04 proc. kwartał do kwartału oraz 2,48 w ujęciu rocznym. To odbicie po słabym drugim kwartale, w którym liczba aktywnych nazw w rozszerzeniu .pl zmniejszyła się o 4429.

W okresie od lipca do września zarejestrowano 249 824 nowe nazwy z końcówką .pl – o ponad 12 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Najlepiej pod tym względem wypadł sierpień z wynikiem 83 895 rejestracji, choć wyniki dla wszystkich miesięcy są bardzo zbliżone (82 761 dla lipca i 83 168 dla września). Średnio rejestrowano 2715 nazw dziennie – o 18 więcej niż w poprzednim kwartale.

Liczba rejestracji nazw pl jpg

Mniejszy niż w poprzednich latach jest udział domen regionalnych w strefie .pl. Było ich więcej również w poprzednich kwartałach br. Odsetek nazw rejestrowanych w drugim poziomie domeny .pl wyniósł 70,39 proc. – więcej niż w pierwszym i drugim kwartale br. Domeny funkcjonalne zarządzane przez NASK, takie jak .com.pl czy .net.pl, stanowiły 23,09 proc. puli adresów z polską ccTLD. Odsetek domen regionalnych (.waw.pl, .lublin.pl itd.) wyniósł jedynie 6,52 proc.

Regionalne funkcjonalne jpg
W porównaniu z drugim kwartałem br. w Q3 końcówka .pl odnotowała również wzrost pod względem liczby odnowień. Wyniósł on 60,23 proc., czyli o 0,3 proc. więcej niż w Q2 2014. Zmiana jest oczywiście kosmetyczna i niestety nic nie zwiastuje, by polska ccTLD pod względem liczby odnowień miała się zbliżyć do wartości osiąganych przez inne wiodące europejskie ccTLD czy domenę .eu, która może się pochwalić ponad 80-procentowym wskaźnikiem odnowień.

Poziom odnowien jpg
Większość adresów w domenie .pl utrzymywanych jest przez przedsiębiorców. Stanowią oni 65,23 proc. wszystkich abonentów. Pozostałe 34,77 proc. to osoby fizyczne. W sumie ponad 2,5 miliona nazw w domenie .pl znajduje się na kontach ok. 942 tys. unikalnych abonentów. 94,45 proc. z nich ma siedzibę w Polsce, 1,31 proc. w Niemczech, 0,89 proc. w Stanach Zjednoczonych, a 0,61 proc. w Wielkiej Brytanii. Według danych za Q3 2014 r. prawie 67 proc. abonentów ma na swoim koncie tylko jeden adres w rozszerzeniu .pl, 14,48 proc. utrzymuje dwie nazwy .pl, 0,11 proc. (dokładnie 1079 abonentów) posiada ponad sto nazw .pl, a 61 klientów dysponuje ponad tysiącem nazw. Średnia liczba nazw .pl na jednego abonenta w minionym kwartale wynosiła 2,67.

W trzecim kwartale nieznacznie spadła liczba zakupionych opcji na rejestrację adresów .pl. W Q2 2014 zawarto ponad 5700 takich umów, a w minionym kwartale 5547. 438 opcji przedłużono na kolejne trzy lata – o 20 mniej niż w Q2 – a 2,3 tys. nazw objętych opcjami zostało udostępnionych do rejestracji na rzecz posiadaczy opcji – o 113 więcej niż w poprzednim kwartale. Od momentu uruchomienia usługi opcji w czerwcu 2004 r. NASK zawarł ponad 170 tys. umów opcji, których skuteczność na koniec Q3 2014 r. wyniosła 43,39 proc.

Liczba opcji jpg
Trzeci kwartał przyniósł wzmocnienie pozycji liderów rynku pod względem udziału w obsłudze nazw .pl. Przyrosty odnotowały firmy Home.pl, Nazwa.pl, Consulting Service oraz Michau Enterprises, właściciel serwisu Aftermarket.pl. Spadki zaliczyły m.in. serwisy AZ.pl i Premium.pl.

Udzial w obsludze jpg
Wyraźne zmiany nastąpiły w udziałach w nowych rejestracjach. Stracił lider rynku Home.pl, wyraźnie zyskały natomiast serwisy Nazwa.pl i Aftermarket.pl. Ten ostatni odnotował wzrost niemal o 3,5 proc.

Udzial w nowych rejestracjach jpg
W klasyfikacji pod względem udziałów w obsłudze abonentów liderem pozostaje firma Nazwa.pl z wynikiem 22,65 proc. Tuż za nią plasuje się Home.pl z wynikiem 21,37 proc., a trzecie miejsce zajęła spółka Consulting Service, która obsługuje 11,91 proc. abonentów.

Udzial w obsludze abonentow jpg
Najnowszy raport NASK nie przynosi większych niespodzianek. Sytuacja na rynku domeny .pl jest stabilna. Niestety wzrost końcówki jest stosunkowo wolny, odsetek odnowień pozostaje na niskim poziomie. Na razie zapewne nie stanowi to powodu do obaw, ponieważ pozycja „peelki” nie jest zagrożona ani przez niezbyt popularną wśród polskich internautów domenę .eu, którą interesuje się głównie biznes, ani przez nowe domeny, na których popularyzację nad Wisłą przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Jednak w dłuższej perspektywie opracowanie strategii rozwoju dla polskiej domeny krajowej wydaje się niezbędne, by mogła ona konkurować z innymi, dynamiczniej rozwijającymi się TLD.

Tagi: , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować