Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


NASK wycofuje się z rejestracji nazw w domenie .pl

NASK wycofuje się z rejestracji nazw w domenie .pl

15 czerwca NASK zaprzestanie bezpośredniej rejestracji nazw w domenie .pl. Od tej daty rejestracja adresów z końcówką .pl będzie możliwa jedynie za pośrednictwem partnerów NASK.

Na stronie DNS.pl pojawił się komunikat informujący o zaprzestaniu przez NASK świadczenia usług utrzymywania domen .pl i .eu bezpośrednio na rzecz abonentów. Od 15 czerwca rejestracja i przedłużenie adresów .pl i .eu będzie możliwe jedynie za pośrednictwem akredytowanych partnerów NASK. Lista tych rejestratorów, wraz z wyszczególnieniem usług jakie oferują w zakresie obsługi domen internetowych, znajduje się pod tym adresem: http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html. Wyjątkiem są nazwy w rządowym rozszerzeniu .gov.pl – NASK będzie kontynuował ich obsługę

Jak czytamy w komunikacie, rejestr zamierza całkowicie wycofać się z bezpośredniej obsługi abonentów adresów .pl i .eu. Decyzja ta stanowi część planu deregulacji polskiego rynku domen zainicjowanego w 2002 r. Po jego zakończeniu NASK zamierza skoncentrować się na kwestiach związanych ze stabilnością i bezpieczeństwem działania domeny .pl. Niebawem operator polskiej ccTLD ma opublikować nowy Regulamin Nazw Domeny .pl, który rozpocznie kilkunastomiesięczny proces wycofywania się tej instytucji z obsługi adresów .pl i .eu.

Abonenci utrzymujący swoje nazwy z końcówką .pl bądź .eu bezpośrednio w NASK będą musieli przetransferować je do innego rejestratora. NASK zapewnia jednak, że będzie kontynuował utrzymywanie adresów co najmniej do końca okresu rozliczeniowego, który został rozpoczęty przed wejściem w życie nowego regulaminu. Abonenci zostaną poinformowani o zmianach co najmniej trzy miesiące przed zaprzestaniem przez NASK utrzymywania ich domen.

W efekcie decyzji NASK nie dojdzie jednak do masowej migracji abonentów adresów .pl. Liczba domen utrzymywanych bezpośrednio w NASK jest niewielka, ze względu na wysokie stawki. Rejestracja nazwy w rozszerzeniu .pl za pośrednictwem strony DNS.pl kosztuje aż 200 zł.

Tagi: , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Tedi 26 maja 2015 Odpowiedz

    Nie dziwię się. To bieda rynek.

Tutaj możesz komentować