Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Wyhamowanie spadków, wzrost wskaźnika odnowień. Raport NASK za 2020 r.

Wyhamowanie spadków, wzrost wskaźnika odnowień. Raport NASK za 2020 r.

W ostatnich kwartałach kondycja domeny .pl uległa poprawie, jednak polski rejestr wciąż ma wiele do nadrobienia. NASK opublikował raport roczny poświęcony polskiej końcówce krajowej.

2 473 487 zarejestrowanych domen na koniec roku 2020 i wskaźnik odnowień na poziomie 68,82 proc. – to najważniejsze liczby z najnowszego raportu NASK, podsumowującego zeszły rok na rynku domeny .pl.

W stosunku do końca roku 2019 na koniec roku 2020 w rejestrze było o 40 004 mniej nazw z końcówką .pl. W stosunku do roku 2018 strata jest jeszcze większa i wynosi aż 123 261 adresów. Na szczęście w ostatnich kwartałach trend spadkowy zaczął się odwracać i rejestr .pl ponownie odnotowuje skromne wzrosty. Wyhamowanie spadków widoczne było już w trzecim kwartale zeszłego roku i jak na razie sytuacja się poprawia.

Korzystny zwrot akcji rejestr zawdzięcza większej „retencji” domen. Wskaźnik odnowień, który od dawna wydawał się być piętą achillesową polskiego rejestru, zaczął się poprawiać w ostatnim czasie i wzbił się na poziom zaskakująco wysoki, jak na standardy naszego rynku. Na koniec zeszłego roku wyniósł on 68,82 proc. – o ponad półtora procenta wyżej niż na koniec trzeciego kwartału, gdy wyniósł 67,13, co było wartością najwyższą od… 2009 r.

Dobrą wiadomością jest również wzrost liczby abonentów domen .pl, choć wyniósł on zaledwie 22 535 w skali roku. Na koniec grudnia liczba abonentów nazw z polską końcówką krajową wynosiła 1 095 122.

Oto kluczowe liczby opisujące wyniki rejestru .pl za zeszły rok.

Na końcu raportu znajdują się infografiki opisujące udziały rejestratorów w obsłudze nazw domeny .pl oraz abonentów. Niestety od pewnego czasu NASK nie podaje do wiadomości nazw rejestratorów, jesteśmy więc skazani na domysły i porównanie wyników aktualnych z tymi zamieszczanymi w raportach z zeszłych lat. Oczywiście poprawką na fakt, że pozycja poszczególnych firm mogła ulec zmianie, choć liderzy rynku jak na razie zachowują czołowe miejsca w rankingu.

Więcej grafik z danymi aktualnymi i historycznymi można znaleźć w opracowaniu NASK.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować