Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W ciągu pół roku z rejestru .pl ubyło 90 tys. domen. Raport NASK za Q4 2019

W ciągu pół roku z rejestru .pl ubyło 90 tys. domen. Raport NASK za Q4 2019

Spadki w domenie .pl są szokująco duże. W ciągu raptem pół roku z rejestru polskiej końcówki krajowej „wyparowało” ok. 90 tys. nazw. To bardzo niepokojący zwrot akcji po krótkotrwałym odwróceniu negatywnego trendu.

To jeszcze nie „efekt koronawirusa”, choć globalna i lokalna panika przed rozwojem epidemii z pewnością nie poprawi sytuacji w bieżącym kwartale. Najnowszy raport NASK, za czwarty kwartał 2019 r., przynosi bardzo niepokojące wieści na temat stanu rejestru .pl. Jak czytamy w opracowaniu, „w rejestrze domeny .pl na koniec 2019 roku utrzymywanych było 2 513 491 nazw domeny .pl aktywnych w DNS. W ostatnim kwartale z rejestru ubyło 1,6 proc. nazw”.

Ten 1,6 proc. przekłada się na 40 268 adresów internetowych z końcówką .pl. To kontynuacja spadków z poprzedniego kwartału, gdy rejestr „schudł” o 48 567 nazw. Z kolei w drugim kwartale zeszłego roku „peelka” straciła 8461 nazw. Generalnie miniony rok upłynął więc pod znakiem sporych strat dla rejestru. Niestety dyrektor NASK Jacek Leśkow nie odnosi się do tej kwestii we wprowadzeniu do raportu. We wstępie możemy natomiast przeczytać, ze „rejestr odnotował rekordową liczbę domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC” – co swoją drogą jest korzystną tendencją, natomiast nie rozwiązuje problemu topniejących zasobów polskiej domeny krajowej.

Spadek liczby nazw zazwyczaj wiąże się ze spadkiem wskaźnika odnowień. Tak też jest w tym przypadku. Na koniec drugiego kwartału odsetek ten wynosił 65,94 proc., na koniec trzeciego – 65,68 proc., a na koniec czwartego – 65,43 proc. Z poziomem przedłużeń polski rejestr ma problem od lat, co jest efektem zbyt wysokich stawek w stosunku do siły nabywczej konsumentów, która w Polsce jest na poziomie niższym niż w Czechach, a nawet na Słowacji i Litwie, niewspominając o krajach Europy Zachodniej.

Spadki w rejestrze .pl trudno sprowadzić do „cięć w portfelach domainerów”, ponieważ zmalała również liczba abonentów polskiej ccTLD. W ujęciu kwartalnym spadek wyniósł 3570. Z danych NASK wynika, że na abonenta przypada średnio 2,34 nazwy z końcówką .pl.

Oto wyniki z najnowszego raportu w ujęciu zbiorczym.

Tagi: , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?