Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Mniej domen, mniej abonentów, mniejszy wskaźnik odnowień. Raport NASK za rok 2019

Mniej domen, mniej abonentów, mniejszy wskaźnik odnowień. Raport NASK za rok 2019

NASK opublikował raport za zeszły rok. Z opracowania wynika, że w 2019 r. z rejestru .pl ubyło 83 257 nazw. Spadł również wskaźnik odnowień, a także… liczba abonentów.

Zeszły rok nie był szczególnie udany dla pierwotnego rynku domeny .pl. Kolejne raporty kwartalne przynosiły wieści o spadkach, które odbiły się na słabym wyniku całorocznym. Na koniec grudnia 2019 r. w domenie .pl zarejestrowanych było 2 513 491 adresów, podczas gdy na koniec poprzedniego roku liczba nazw wyniosła 2 596 748.

Rok 2019 rejestr polskiej ccTLD zakończył więc ze stratą w wysokości 83 257 nazw. Nieznacznie zmalał również wskaźnik odnowień, który na koniec 2019 r. wyniósł 65,43 proc. w stosunku do 65,59 na koniec 2018 r. W sumie w zeszłym roku w domenie .pl zarejestrowano ponad 814 tys. nowych nazw. Skalę spadków najlepiej ilustruje poniższa krzywa.

Źródło: NASK

Również porównanie z 2018 r. pod względem liczby nowych rejestracji wypada niekorzystnie. Tylko trzy miesiące 2019 r. przyniosły wzrost w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku.

Źródło: NASK

Mimo słabych wyników domena .pl pozostaje szóstą ccTLD wśród końcówek krajowych przypisanych krajom Unii Europejskiej. Jednak dystans dzielący ją od znajdującej się oczko wyżej końcówki .it wzrósł dramatycznie. Jeszcze kilka lat temu „peelka” szła niemal łeb w łeb z włoską końcówką, a dziś obie domeny dzieli ponad 700 tys. nazw.

Źródło: NASK

Być może najbardziej ze wszystkich niekorzystnych danych zaskakuje spadek liczby abonentów nazw w domenie .pl. Na koniec roku 2019 wyniosła ona 1 072 587, podczas gdy na koniec roku 2018 – 1 075 433. To o tyle zaskakujące, że internautów nad Wisłą raczej przybywa niż ubywa. Jeśli tak jest, to ten trend nie znajduje odzwierciedlenia we wzroście zainteresowania rejestracją i przedłużaniem domen .pl.

Ciekawą informacją jest spadek zainteresowania subdomenami funkcjonalnymi (o 6,17 proc.), przy jednoczesnym wzroście liczby nazw z końcówkami regionalnymi (o 6,05 proc.). Najwyraźniej abonenci – zapewne w pierwszym rzędzie biznes – stawiają na identyfikację z regionem. Wśród końcówek funkcjonalnych zyskała jedynie .shop.pl, podczas gdy w gronie domen regionalnych wzrost dotyczył większości stref. Najwięcej, ponad 17 proc., zyskała .malopolska.pl.

NASK podał również dane o liczbie zablokowanych nazw. Tego typu przypadków nie było wiele. Rejestr zawiesił łącznie 88 domen, z czego 83 były wykorzystywane do phishingu.

NASK regularnie chwali się wynikami dotyczącymi zabezpieczenia adresów protokołem DNSSEC. Na koniec 2019 r. ich liczba wyniosła 524 343. Rejestr wyróżnił trzy firmy z największą liczbą domen podpisanych DNSSEC: Aftermarket.pl, nazwa.pl i OVH SAS.

W raporcie pojawiły się również zestawienia dotyczące udziału partnerów w obsłudze nazw domeny .pl oraz procentowego udziału partnerów w obsłudze abonentów. Niestety infografiki zawierają tylko wartości procentowe bez nazw. Na temat rynkowych udziałów poszczególnych firm pozostaje wnioskować z poprzednich raportów (do roku 2018), w których te dane nie były zastrzeżone.

Tagi: , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?