Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Własność ułamkowa – nowy trend na rynku domen?

Własność ułamkowa – nowy trend na rynku domen?

Domeny nie można posiąść, ale można mieć w niej udziały. To stosunkowo nowe zjawisko w branży, które może zyskać na popularności dzięki ofercie platformy RallyRd.

14 stycznia serwis RallyRd.com przeprowadził sprzedaż udziałów w domenie Directions.com. Wszystkie sprzedały się w ciągu 14 minut za sumę 140 tys. dolarów.

Zbieżność czternastek jest zapewne przypadkowa, ale sukces przedsięwzięcia był do przewidzenia. W styczniu 2020 r. podobne efekty przyniosła sprzedaż „ułamkowych praw własności” do adresu NNR.com. Aaron Meystedt, abonent domeny, zaoferował 300 udziałów w nazwie. Wszystkie rozeszły się w ciągu kilku godzin.

Fractional ownership – własność ułamkowa na rynku domen

Koncepcja tzw. fractional ownership znana jest na rynku domen od dawna, ale głównie na płaszczyźnie rozważań teoretycznych. Dopiero w ostatnich latach – choć stosunkowo powoli – zaczyna być wcielana w życie.

Określenie fractional ownership można przetłumaczyć jako własność cząstkowa, ale wydaje się, że bardziej na miejscu będzie termin własność ułamkowa – w nawiązaniu do pojęcia stosowanego w branży nieruchomości.

Własność ułamkowa domeny to… nie własność

W przypadku domen, przynajmniej tych działających w systemie DNS, takie określenie nie jest do końca precyzyjne, ponieważ adresy www nie są przedmiotem własności – są przyznawane na wyłączne użytkowanie w ramach rocznego abonamentu. W praktyce stanowią jednak aktywo cyfrowe o potencjalnie wysokiej lub bardzo wysokiej (w przypadku domen premium) wartości, które można zamienić na gotówkę.

Jakie są korzyści z posiadania udziałów w domenie?

Mechanizm własności ułamkowej w przypadku domen ma istotne zalety:

  • obniża próg wejścia na rynek domen,
  • umożliwia inwestorom z chudszym portfelem inwestowanie w adresy premium,
  • pozwala na ulokowanie kapitału w cennych, zyskujących na wartości aktywach i ochronę pieniędzy przed inflacją,
  • umożliwia abonentom pozyskanie gotówki bez konieczności rozstawania się z domeną.

To rozwiązanie, które może również stymulować rozwój rynku domen i popularyzować go wśród osób zainteresowanych inwestycjami alternatywnymi, ale nieznających dobrze branży. Zbiorowy zakup udziałów w poszczególnych adresach w pewnym sensie uwiarygadnia domeny w oczach osób, które nie są w stanie trafnie ocenić ich wartości – podczas gdy samodzielna inwestycja w domenę premium wymaga większej znajomości tematu.

Własność ułamkowa – naturalny etap ewolucji rynku domen?

Sprzedaż zorganizowana na platformie RallyRd to początek współpracy tej platformy z firmą MediaOptions.com. Jej właściciel Andrew Rosener zamieścił na Twitterze serię wpisów poświęconych tej inicjatywie i samej transakcji.

Jak zapewnia, oferta sprzedaży udziałów w domenie jest w pełni zgodna z wymaganiami SEC, czyli amerykańskiej komisji papierów wartościowych. „Uważamy, że to naturalny etap ewolucji tej klasy aktywów i niesamowity skok naprzód dla całej branży domen” – twierdzi Rosener.

RallyRD – platforma handlu udziałami w aktywach cyfrowych

Współpraca z RallyRd oczywiście nie jest przypadkowa. Serwis jest nowym graczem na rynku, który wstrzelił się w modę związaną z NFT. Platforma oferuje możliwość sprzedaży i zakupu udziałów w dobrach kolekcjonerskich, takich jak 40-letnia whisky, pochodzący z 1780 r. list autorstwa George’a Washingtona czy… zestaw pokemonów.

Własność cząstkowa nie zapewnia pełnej kontroli nad domeną

Własność cząstkowa domen jest z pewnością ciekawą koncepcją, choć niepozbawioną wad. Podstawowa dotyczy braku pełnej kontroli nad adresem – która, nawiasem mówiąc, nigdy nie jest do końca pełna, ze względu na nadzór rejestru. Kwestie wymagające rozstrzygnięcia dotyczą ewentualnej monetyzacji adresów na parkingach czy negocjacji sprzedażowych.

Wydaje się, że mechanizm do pewnego stopnia może przyjąć się na rynku światowym, ale czy jest szansa, by zadziałał na rynkach lokalnych, np. polskim?

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na temat.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować