Więcej odnowień, niższe ceny domen. Nowy raport CENTR
Wskaźnik odnowień dla europejskich TLD przekroczył 85 proc., a średnia cena spadła. Tak wynika z najnowszego raportu CENTR za pierwszy kwartał bieżącego roku.
CENTR, organizacja zrzeszająca rejestry krajowe z Europy i niektórych innych państw świata, opublikował kolejny raport z cyklu „Global TLD Report” za pierwszy kwartał 2022 r. Z opracowania wynika, że roczna mediana wzrostu dla europejskich ccTLD wyniosła 3,8 proc. – nieco więcej niż średnia z sześciu miesięcy. Wzrost odnotowała również mediana odnowień, która w styczniu wyniosła 85,3 proc. Jest ona obliczana przez dzielenie sumy odnowień w danym miesiącu przez sumę liczby nazw odnowionych i usuniętych oraz wygasłych w tym samym miesiącu.
Co ciekawe, spadek zaliczyła średnia cena detaliczna domen z europejskimi końcówkami ccTLD – ze średniej w wysokości 10,9 euro w ciągu minionych dwunastu miesięcy do 10,2 euro w styczniu. Budzi to zastanowienie w kontekście planowanych przez NASK podwyżek cen adresów .pl. Taki spadek może oczywiście wynikać z promocji stosowanych przez niektórych rejestratorów. Jednak autorzy raportu zaznaczają, że ilość tego typu akcji utrzymywała się na względnie niezmiennym poziomie w stosunku do poprzednich kwartałów. Najwyraźniej więć na europejskim rynku nie doszło do podwyżek, które znalazłyby odzwierciedlenie w statystykach.
Do obliczania poziomu wzrostu i odnowień CENTR wykorzystał dane 30 największych członkowskich rejestrów ccTLD z Europy (CENTR30), a do obliczenia cen – dane największych rejestratorów zrzeszonych w CENTR.
Interaktywna formuła raportu pozwala również na samodzielne sprawdzenie wykresów dotyczących wzrostu, rejestracji, transferu i cen domen w wybranym okresie i porównanie ich z podanymi wartościami referencyjnymi. Przykładowo wzrost CENTR30 został przedstawiony w zestawieniu ze wzrostem GLOBAL300, czyli 300 największych TLD.
Dane dla wszystkich kategorii dostępne są od początku roku 2013. Tak wygląda zestawienie wzrostów cen domen z ostatnich dziewięciu lat. Jak widać, w tym przedziale czasowym prezentują się one raczej stabilnie.
Na rynku globalnym sytuacja jest nieco bardziej dynamiczna. Roczna mediana wzrostu dla 300 największych TLD wyniosła 6,9 proc. – również więcej niż średnia z półrocza. Najszybciej rozwijają się największe gTLD, czyli domeny generyczne.
Z raportu wynika, że w kategorii ccTLD wzrost napędzały końcówki .de, .br, .fr, .ca i czarnogórska .me. Z kolei w kategorii gTLD najszybciej rozwijały się .com, .xyz, .bar, .online i .shop. Adresy z końcówką .com stanowią aż 47 proc. wszystkich domen zarejestrowanych na świecie. Z kolei w segmencie gTLD udział .com wynosi zawrotne 73 proc.
Na koniec warto zwrócić uwagę na klasyfikację domen ze względu na sposób ich wykorzystania. W kategorii ccTLD zdecydowanie przeważają domeny ze stronami www (developed), podczas gdy niemal połowa adresów gTLD nie rozwiązuje lub zwraca błędy – w dodatku odsetek tego typu domen się zwiększa.
Tagi: ccTLD, CENTR, Global TLD Report, gTLD, nTLD