Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W Europie zarejestrowanych jest 69 milionów domen krajowych. Najnowszy raport CENTR

W Europie zarejestrowanych jest 69 milionów domen krajowych. Najnowszy raport CENTR

CENTR opublikował kolejny raport kwartalny na temat pierwotnego rynku domen. Z opracowania wynika, że w Europie umacnia się pozycja .com – kosztem domen krajowych.

CENTR to organizacja zrzeszająca rejestry krajowe z Europy i niektórych innych państw świata. Co kwartał publikuje ona raporty ze statystykami na temat europejskiego rynku domen i niektóre dane globalne, w szczególności dotyczące domeny .com i zbiorcze dane na temat segmentu gTLD.

Jak wynika z ostatniego opracowania, liczba adresów z zarejestrowanych na terenie Europy szacowana jest na ok. 116 milionów, z czego ok. 69 milionów to domeny krajowe, 35 milionów – domeny .com, a 12 milionów pozostałe gTLD, w tym nowe domeny. Charakterystyczna jest silna reprezentacja domeny .com na rynku europejskim i ograniczona popularność alternatywnych gTLD.

W Europie na funkcjonalne domeny non-.com przypada 11 proc. rynku, podczas gdy na świecie – 16 proc. Wynika to zapewne z popularności nowych końcówek w Chinach i krajach rozwijających się oraz przyzwyczajenia do „tradycyjnych” domen na Starym Kontynencie. Sytuacja jednak nie zmienia się na korzyść innych gTLD. Dane z ostatnich trzech lat wskazują na umacniającą się pozycję domeny .com, stagnację w obszarze gTLD i niewielkie spadki w segmencie ccTLD. Dynamika nie jest znacząca, ale podważa prognozy sprzed kilku lat o słabnięciu pozycji .com kosztem nowych domen. Z drugiej strony brak wzrostu w segmencie non-.com gTLD nie świadczy o braku rosnącej popularności nowych domen. Nie sposób oceniać kondycji poszczególnych końcówek na podstawie uogólnionych danych dla całego segmentu.

W ostatnim roku europejski rynek pierwotny nieco zwolnił. Średni wzrost wyniósł 3,7 proc. rok do roku (według danych za październik). To spadek w stosunku do średniej z sześciu miesięcy, ale z oznakami stabilizacji. Liczba nowych rejestracji spadła w drugim kwartale, ale nieco wzrosła w kolejnym – choć poniżej wyników dla analogicznego okresu w 2020 r. Wskaźnik odnowień w trzecim kwartale utrzymywał się na relatywnie stałym poziomie z nieznacznym spadkiem. Spadki wynikają jednak do pewnego stopnia z wcześniejszych szybkich wzrostów. Pandemia rozpędziła rynek pierwotny, który rozwijał się dynamicznie jeszcze przez pierwszą część 2021 r., aż w końcu zwolnił do poziomu przedpandemicznego.

Autorzy raportu wyliczyli też medianę cen rejestratorów dla europejskich ccTLD. Według danych za październik wynosi ona 10 euro – nieco mniej niż w poprzednim kwartale i o 2 euro mniej niż mediana cen domeny .com u różnych rejestratorów. W opracowaniu pojawia się też informacja o licznych rabatach udzielanych przez rejestratorów. Świadczy to o dążeniu firm do poprawy wyników, chęci zwiększania portfolio domen i przyciągania nowych klientów.

A tak wyglądają proporcje w wykorzystaniu domen w Europie. Pod większością adresów działają strony, spora część to domeny zaparkowane, równie duża zwraca błędy.

Więcej informacji i dane dla rynku globalnego można znaleźć w raporcie na stronie CENTR

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować