Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Raport CENTR za drugi kwartał 2021 r. Duży potencjał do wzrostu na rynku domen

Raport CENTR za drugi kwartał 2021 r. Duży potencjał do wzrostu na rynku domen

W Europie zarejestrowanych jest 116 milionów domen, z czego 69 milionów do nazwy z końcówkami ccTLD – wynika z najnowszego raportu CENTR.

CENTR, organizacja zrzeszająca rejestry krajowe z Europy i kilku innych regionów świata, opublikowała raport za drugi kwartał tego roku. Z opracowania wynika, że w Europie zarejestrowanych jest 116 milionów domen, z czego 69 milionów to nazwy w rozszerzeniach krajowych, 35 milionów – domeny .com, a 13 milionów adresy z pozostałymi końcówkami gTLD, w tym nTLD. W tej pierwszej kategorii roczny wzrost wyniósł 2 proc., a w tej drugiej 5 proc. Najwięcej zyskały pozostałe gTLD – liczba nazw w tego typu rozszerzeniach wzrosła o 12 proc. rok do roku.

Mediana wzrostu europejskich domen krajowych wyniosła 3,6 proc. rok do roku – o 1,3 proc. mniej w porównaniu z wynikiem na koniec pierwszego kwartału (4,9 proc.). Liczba nowych rejestracji dość gwałtownie spadła w drugim kwartale, choć wskaźniki wygaśnięć pozostały na dotychczasowym poziomie. Stabilne pozostały również ceny domen. Mediana dla europejskich adresów ccTLD wyniosła 10,8 euro. To mniej, niż wynosi przedłużenie domeny .pl u wielu polskich rejestratorów (cena hurtowa to 40 zł), a w wielu rejestrach cena rejestracji jest równa cenie przedłużenia.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że europejski rynek domen często uznawany jest za nasycony, ale ta opinia nie odpowiada rzeczywistości, jeśli ocenić liczbę domen per capita. Mediana dla Europy wynosi 11 adresów na 100 mieszkańców. Co najmniej 20 europejskich krajów znajduje się poniżej tego poziomu. W efekcie potencjał do wzrostu jest bardzo duży.

A tak wygląda wykorzystanie europejskich domen.

Według danych CENTR liczba domen na całym świecie na koniec czerwca wyniosła 317 milionów, z czego 32 proc. stanowiły adresy ccTLD, a 68 proc. nazwy z końcówkami gTLD. Mediana wzrostu 300 największych TLD (Global300) wyniosła 6,4 proc. w okresie dwunastu miesięcy do kwietnia 2021 r. Tak wygląda rynek domen w rozbiciu na segmenty TLD.

Tagi:

Tutaj możesz komentować