Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rynek pierwotny zwalnia. Raport CENTR za Q2 2019

Rynek pierwotny zwalnia. Raport CENTR za Q2 2019

Roczna dynamika wzrostu 300 największych TLD wyniosła 3,1 proc. według danych z lipca br. – wynika z ostatniego raportu CENTR. To aż o 2,5 proc. mniej niż w zeszłym roku.

Spośród 300 największych TLD tylko w około jednej trzeciej doszło do przyrostu liczby nazw w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dynamika wzrostu rok do roku dla „pierwszej trzysetki” spadła z 5,6 proc. na koniec lipca zeszłego roku do 3,1 w lipcu tego roku. To najniższy wynik w ostatnich latach. Wskaźnik wrócił do poziomu sprzed 2016 r., kiedy dynamika gwałtownie wzrosła, prawdopodobnie pod wpływem przyrostów w segmencie nTLD.

Te ostatnie jednak w dużym stopniu mają charakter „nieorganiczny” – część rejestrów stosuje nieuczciwe praktyki rejestracyjne w celu podrasowania statystyk. W efekcie gwałtowne zmiany stanie posiadania rejestrów nTLD mogą dawać fałszywy obraz sytuacji, jeśli uwzględniane są w wyliczeniach opisujących cały rynek.

W segmencie domen gTLD spadek nie dotknął .com, która odpowiada za sporą część wzrostów. Na koniec drugiego kwartału w tym rozszerzeniu utrzymywanych było 140,7 miliona nazw. Ale już dwie kolejne gTLD odnotowały straty. Oto zestawienie danych dla 15 największych TLD – zarówno generycznych, jak i krajowych.

W przypadku europejskich ccTLD (57 końcówek i 72 miliony adresów) doszło do lekkiej zwyżki. Roczna dynamika w kwietniu wyniosła 1,5 proc., podczas gdy w lipcu już 1,9 proc. Wśród najszybciej rosnących domen były m.in. portugalska .pt, irlandzka .ie, estońska .ee i francuska .fr. A oto pierwsza dziesiątka największych ccTLD na świecie. Polska domena krajowa znajduje się na dziewiątej pozycji rankingu i jako jedna z siedmiu odnotowała wzrost.

Tagi:

Tutaj możesz komentować