Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Na koniec Q3 2021 w internecie było 364,6 miliona domen. Raport Verisign

Na koniec Q3 2021 w internecie było 364,6 miliona domen. Raport Verisign

Trzeci kwartał zeszłego roku zakończył się z wynikiem 364,6 miliona zarejestrowanych adresów www – wynika z ostatniego raportu Verisign. To spadek o 2,7 miliona w stosunku do poprzedniego kwartału.

Internet rozrasta się falami. W jednym okresie przybywa adresów, w innym ich ubywa, jednak w długim terminie bilans jest dodatni. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w ostatnim raporcie Verisign z cyklu „The Domain Name Industry Brief” na koniec września 2021 r. liczba wszystkich zarejestrowanych w internecie domen wynosiła 364,6 miliona. Oczywiście w praktyce adresów było znacznie więcej, ponieważ rachuby nie uwzględniają wielu subdomen, a także coraz popularniejszych – choć na razie nie tak licznych – adresów blockchainowych.

Końcówka Q3 wypadła gorzej niż wyniki z końca czerwca, gdy liczba zarejestrowanych adresów wynosiła 367,3 miliona, czyli o 2,7 miliona więcej niż w kolejnym kwartale. Jednak wzrost w ciągu Q2 był większy niż spadek w trzecim kwartale zeszłego roku. Od końca marca do końca czerwca w sieci przybyło 3,8 miliona adresów. Z drugiej strony roczna dynamika na koniec trzeciego kwartału wyniosła -1,6 proc. – w światowych rejestrach ubyło 6,1 miliona nazw, choć ten spadek „zawdzięczamy” głównie gigantycznej redukcji w domenie .cn.

Mimo ogólnego spadkowego wyniku niezmiennie rośnie domena .com. Zmiana kwartał do kwartału wyniosła 1,6 miliona. Niepokojąco wygląda natomiast sytuacja w domenie .cn – w ciągu kwartału z chińskiego rejestru ubyło aż 5,4 miliona nazw. To właśnie ta „czystka” w głównym stopniu odpowiada za gorszy wynik Q3 2021, choć jej przyczyny są trudne do ustalenia. Poprzednia tego typu sytuacja miała miejsce ponad dziesięć lat temu i była związana z nowymi, bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi weryfikacji abonentów wprowadzonymi przez rejestr CNNIC. Poza tym zmiany w pierwszej dziesiątce rankingu są kosmetyczne.

Niewiele zmieniło się również w segmencie ccTLD – z wyjątkiem awansu .de na drugie miejsce kosztem .cn.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować