Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Na koniec grudnia 2020 r. w internecie było 366,3 miliona domen. Raport Verisign za Q42021

Na koniec grudnia 2020 r. w internecie było 366,3 miliona domen. Raport Verisign za Q42021

Liczba domen w internecie spadła o 4,4 miliona. Jednak głównie za sprawą końcówek o wątpliwej reputacji. W domenach .com i .net liczba adresów wzrosła o 1,5 miliona.

Verisign opublikował kolejny raport z serii „The Domain Name Industry Brief”. Opracowanie dotyczy ostatniego kwartału zeszłego roku. Z przedstawionych danych wynika, że na koniec grudnia we wszystkich TLD funkcjonowało 366,3 miliona adresów. To o 4,4 miliona mniej niż na koniec poprzedniego kwartału, co oznacza spadek o 1,2 proc. W ujęciu rocznym światowy rynek odnotował wzrost rzędu 1,1 proc. – łącznie przybyło ok. 4 milionów domen.

Za kwartalny spadek odpowiadają głównie domeny o niskiej reputacji, dostępne za darmo lub za niskie kwoty i chętnie wykorzystywane do rozsyłania spamu lub innych szkodliwych działań. Chodzi w szczególności o końcówki .tk i .icu. Liczba zarejestrowanych nazw w pierwszej z nich zmniejszyła się o 2,8 miliona – z 27,5 do 24,7 miliona. W przypadku drugiej spadek wyniósł 1,9 miliona – z 5,3 do 3,4 miliona nazw. Również z rejestru innej spamerskiej domeny – popularnej w Chinach końcówki .top – wyparowało 900 tys. nazw. Łącznie straty w tych trzech rozszerzeniach wyniosły więc 5,6 milionów adresów. Różnicę między tą liczbą a 4,4 milionami ujemnego bilansu tłumaczy m.in. przyrost liczby adresów w domenach .com i .net.

W segmencie ccTLD, do którego zalicza się również .tk, kwartalny spadek wyniósł 1,7 miliona – 1 proc. w ujęciu kwartalnym, przy wzroście o 1,3 miliona (0,8 proc.) w ujęciu rocznym. Łączna liczba nazw z domenach krajowych na koniec grudnia wyniosła 158,9 miliona. Z kolei w największej domenie .com zarejestrowanych było 151,8 miliona nazw.

A oto pierwsza dziesiątka największych domen bez podziału na kategorie

Z zestawienia wypadła końcówka .icu, a weszła do niego domena .br przypisana Brazylii. To kraj liczący ponad 200 milionów mieszkańców. Można więc zakładać, że przypisana mu ccTLD będzie się dynamicznie rozwijać w nadchodzących latach. Niestety domena .br objęta jest ograniczeniami rejestracyjnymi, dlatego niełatwo jest w nią inwestować. Osoby i firmy spoza Brazylii mogą to robić za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych w tym kraju.

Z powodu spadków w domenie .tk na szczycie rankingu ccTLD po raz pierwszy znalazła się końcówka .cn z wynikiem identycznym jak domena przypisana Tokelau. To symboliczny awans, ilustrujący mocną pozycję Chińczyków na rynku domen.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować