Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Liczba sprzedaży o 15 proc. w górę, wartość – o 49 proc. Raport InterNetX i Sedo

Firmy InterNetX i Sedo (obie należą do United Internet AG) opublikowały raport na temat aktualnej sytuacji w branży domen. Opracowanie liczby blisko 70 stron i zawiera przekrojowe dane zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Raport dostępny na stronie InterNetX.com to przekrojowa analiza globalnego rynku domen. Opracowanie zatytułowane „Global Domain Report” oferuje ciekawy wgląd w aktualny stan branży, najnowsze trendy i perspektywy na przyszłość. Dokument podzielony jest na wstęp i pięć części, obejmujących rynek pierwotny, wtórny, kluczowe dane i liczby, analizę rynków z podziałem na kontynenty oraz analizę trendów. Opracowanie urozmaicone zostało licznymi wypowiedziami ekspertów z branży.

Branża domen nieustannie rośnie

Jak przekonują we wstępie autorzy raportu, „w 2021 r. branża domen nieustannie rosła, niewykazując objawów spowolnienia, otwierając się na nowe trendy i zastosowania. Wraz z nadejściem NFT domeny ponownie umocniły swoją pozycję jako przedmiot inwestycji”. Pozycja adresów www nie została osłabiona nawet przez zawirowania gospodarcze związane z pandemią, ponieważ lockdowny wsparły rozwój cyfrowej gospodarki, która w dużym stopniu bazuje na domenach.

Coraz więcej sprzedaży „kup teraz”

Korzystna sytuacja dała się odczuć m.in. na rynku wtórnym, który w 2021 r. odnotował spektakularne wyniki. Jak wynika z wyliczeń autorów raportu, wzrost liczby potwierdzonych sprzedaży wyniósł 15 proc. rok do roku, a ich wartość – aż 49 proc. Zyskała również platforma Sedo. Średnia cena płacona za adres na tej giełdzie wyniosła 2572 dolary – o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei mediana wyniosła 350 USD. 72 proc. sprzedaży zrealizowano w trybie „kup teraz” – o 6 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 42 proc. więcej niż dziesięć lat temu.

Tak wygląda dziesiątka najdroższych domen sprzedanych na giełdzie Sedo w 2021 r.

Na kolejnych stronach raportu w części poświęconej rynkowi wtórnemu dostępne są rankingi sprzedaży domen gTLD oraz wybranych domen ccTLD. W kategorii końcówek GccTLD wyróżnione zostały dwa rozszerzenia: .ai i .io. To drugie zyskuje na popularności od dłuższego czasu i jest chętnie wybierane przez startupy, to pierwsze coraz szybciej zdobywa uznanie ze względu na rosnące znaczenie algorytmów sztucznej inteligencji (AI).

Tak wygląda porównanie średnich i median cen najpopularniejszych TLD na giełdzie Sedo w latach 2020 i 2021. Jak widać, za nazwy z końcówką .ai oraz .io klienci płacą bardzo wysokie sumy.

W części raportu poświęconej analizie trendów omawiane są przede wszystkim kwestie związane z NFT, crypto i metawersem. To dziedziny, których gwałtowny rozwój wywarł korzystny wpływ zarówno na rejestrację, jak i sprzedaż domen.

Tak wygląda zestawienie najwyższych sprzedaży powiązanych z branżą crypto.

A tak sprzedawały się domeny powiązane z tematyką NFT.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na najpopularniejsze nazwy premium wyszukiwane w InterNetX w 2021 r.

W rankingu najpopularniejszych domen krajowych polska końcówka krajowa znalazła się na odległym dziewiętnastym miejscu z wynikiem 2,5 miliona nazw, tuż za hinduską domeną .in i niemal na równi ze szwajcarską .ch.

W zestawieniu europejskich ccTLD „peelka” zajęła siódme miejsce.

Więcej danych i omówień na temat rynku pierwotnego i wtórnego można znaleźć w raporcie.

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować