Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Największe sprzedaże 2015 r. na giełdzie Sedo

Największe sprzedaże 2015 r. na giełdzie Sedo

Sedo, największa giełda domen na świecie, podzieliła się rankingiem najlepszych sprzedaży, jakich dokonano za pośrednictwem jej platformy w zeszłym roku. Zestawienie obejmuje jedynie oficjalnie potwierdzone transakcje.

To niby oczywiste, ale warte podkreślenia za każdym razem, kiedy mamy do czynienia z rankingiem sprzedażowym: zestawienia transakcji publikowane przez źródła branżowe niemal zawsze obejmują sprzedaże oficjalnie potwierdzone. W efekcie pomijają transakcje często znacznie bardziej spektakularne, których kontrahenci nie zgodzili się jednak na ujawnienie ani faktu transakcji ani swojej tożsamości.

Mimo to, warto rzucić okiem na roczne podsumowanie sprzedaży Sedo. Każdego tygodnia giełda ta donosi o transakcjach, których sumaryczna wartość najczęściej przekracza milion dolarów. W ciągu roku sprzedaże realizowane za pośrednictwem Sedo składają się na ogromne kwoty. Wiele z tych transakcji nigdy nie ujrzy światła dziennego, ponieważ nie zezwalają na to umowy poufności podpisywane przez kontrahentów.

Co ciekawe, większość sprzedaży, w których pośredniczy Sedo, dokonywanych jest za pośrednictwem opcji „buy now”. W ostatnim tygodniu było ich aż 61 proc. Oznacza to, że klienci przyzwyczaili się do stawek proponowanych przez inwestorów i coraz bardziej zdają sobie sprawę z wartości domen internetowych. Tak jest przynajmniej na Zachodzie. Ale również na Dalekim Wschodzie. Bo Chińczykom też trudno odmówić rozeznania w świecie domen – a tamtejszy biznes bardzo chętnie inwestuje w segment .com.

A oto jak wygląda zeszłoroczne Top 10 na giełdzie Sedo. Obok stawek informujemy również o aktualnym statusie adresu.

1. Give.com 500 000 $ zaparkowana
2. Heika.com 300 000 $ witryna w języku chińskim
3. Same.com 233 333 $ przekierowuje na OhSame.com – witrynę w języku chińskim
4. Pax.com 200 000 $ witryna Pax Labs
5. Response.com 150 000 $ witryna firmy Response
6. Anker.com 130 000 $ witryna firmy Anker
7. KHC.com 120 000 $ strona index
8. Ignite.com 112 500 $ witryna firmy Ignite
9. Mercari.com 100 000 euro witryna firmy Mercari
10. Material.com 100 000 $ witryna firmy Material

Przy okazji publikacji wyników Sedo za rok 2015 warto przypomnieć najdroższe transakcje w historii, w których uczestniczyła ta platforma. Oto pełne zestawienie dostępne we wpisie na Wikipedii poświęconym tej giełdzie:

sedowiki

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sedo

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować