Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Dlaczego nie mogę przetransferować domeny? Transfer domen globalnych vs transfer domen .pl

Dlaczego nie mogę przetransferować domeny? Transfer domen globalnych vs transfer domen .pl

Transfer domeny to zazwyczaj prosta operacja, nie zawsze jednak się udaje. Ma to związek z okresowymi blokadami stosowanymi przez rejestry. W domenach globalnych działa to inaczej niż w rejestrze .pl.

Zarejestrowałeś lub kupiłeś domenę globalną, załóżmy: z końcówką .net, i chcesz ją sprzedać z zyskiem. Szczęście ci dopisuje, wystawiłeś adres na giełdzie i po miesiącu zgłasza się klient. Uzgadniacie cenę i już jesteś gotowy rozstać się z domeną – a tu klops. Transfer nie może dojść do skutku. O co chodzi?

Większość rejestrów stosuje ograniczenia czasowe w odniesieniu do transferu domen po ich rejestracji. Najczęściej polegają one na tym, że w ciągu 60 dni od momentu rejestracji nazwy nie można jej wytransferować do innego rejestratora. Może to być uciążliwe dla osób przeprowadzających częste operacje na domenach. Ograniczenia pozostają jednak w gestii rejestrów, a rejestratorzy nie mają na nie wpływu – są zobowiązani do ich wdrożenia i stosowania.

60-dniowy limit obowiązuje m.in. w dwóch najpopularniejszych domenach globalnych: .com i .net, zarządzanych przez Verisign. Jednak stosują je również inne rejestry gTLD, jak PIR, Afilias, a także Donuts, który kontroluje ponad 200 domen. Co więcej, niektóre rejestry stosują analogiczne ograniczenia również w stosunku do ponownych transferów – po przeprowadzeniu jednego transferu nie można wykonać kolejnego przez 60 dni.

Oto, jak wyglądają limity dla wybranych, najpopularniejszych domen gTLD i nTLD:

Rejestr TLD Ograniczenie
Verisign .com; .net 60-dniowa blokada od momentu rejestracji
Donuts https://tinyurl.com/DonutsTLDs 60-dniowa blokada od momentu rejestracji
PIR .org 60-dniowa blokada od momentu rejestracji i po każdym transferze
Afilias .info 60-dniowa blokada od momentu rejestracji i po każdym transferze
GoDaddy Registry .co; .biz 60-dniowa blokada od momentu rejestracji i po każdym transferze

Warto przy tym podkreślić, że powyższe ograniczenia dotyczą przeniesienia domeny do innego serwisu rejestracyjnego. Nie eliminują jednak możliwości cesji. W razie sprzedaży adresu w domenie objętej tego typu ograniczeniami wciąż możliwe jest przeniesienie nazwy na inne konto w tym samym serwisie.

A jak to wygląda w domenie .pl? Znacznie przyjaźniej.

Nazwy z końcówką .pl lub jej dowolną subdomeną, jak .com.pl czy .net.pl, można wytransferować już po pięciu dniach od rejestracji.

Podobnie jak w przypadku domen globalnych, procedura opiera się na wygenerowaniu i przekazaniu kodu autoryzacyjnego, tzw. kodu authinfo. Po jego otrzymaniu rejestrator inicjuje przejęcie obsługi domeny. Jednocześnie do abonenta zostaje wysłany e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, by sfinalizować transfer. Wiadomość wysyłana jest na adres e-mail abonenta, przechowywany w rejestrze domeny .pl.

Warto pamiętać, że przebieg procedury zależy również od polityki rejestratorów. Niektóre firmy wciąż stosują utrudnienia, polegające na wymogu przesyłania podpisanych wniosków, wyciągów z CEIDG w przypadku firm, a nawet stosowania firmowych pieczątek (sic!). Inne stosują znacznie prostsze rozwiązanie oparte na wygenerowaniu kodu authinfo i przekazaniu go stronie przyjmującej transfer.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować