Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


GoDaddy uzyskał patent na transfer domen bez kodu AuthInfo

GoDaddy uzyskał patent na transfer domen bez kodu AuthInfo

Amerykański urząd patentowy przyznał spółce GoDaddy patent na transfer domen bez kodów autoryzacyjnych. Pozwala on na przeniesienie adresów do nowego rejestratora bez konieczności logowania się na koncie poprzedniego registrara.

Patent numer 10 581 799 dotyczy „metody transferowania domen od rejestratora oddającego do rejestratora przyjmującego”. Pozwala ona na ominięcie procedury, która nie jest przesadnie skomplikowana, jednak stanowi dodatkowy krok podczas przeprowadzki do innego rejestratora.

Obecnie przed dokonaniem transferu domeny abonent musi zalogować się na koncie „starego” rejestratora i uzyskać kod autoryzacyjny, tzw. kod AuthInfo. Jest on wydawany przez rejestratora wyłącznie osobie dysponującej domeną i gwarantuje, że tylko ona może dokonać przeniesienia danej nazwy. W serwisach, które unikają zbędnych formalności i maksymalnie uproszczają procedury, takich jak Aftermarket.pl, abonent chcący wytransferować domenę może pobrać kod AuthInfo z poziomu listy swoich domen. U niektórych innych registrarów konieczne jest złożenie wniosku z podpisem abonenta, a w przypadku firmy również z firmową pieczątką.

W modelu proponowanym przez GoDaddy sprawa jest wyjątkowo prosta dla abonenta. Weryfikacją danych zajmuje się rejestrator przyjmujący, który dokonuje ich uwierzytelnienia za pośrednictwem bazy whois z opcją przesłania weryfikacji na emailem lub SMS-em na adres lub numer powiązany z domeną. Patent został zgłoszony tuż po wejściu w życie RODO, więc uwzględnia wszelkie ograniczenia dostępu do baz danych związane z tymi regulacjami. Istnieje też rozwiązanie alternatywne, w którym rejestrator przyjmujący nazwę kontaktuje się z poprzednim registrarem i uzyskuje od niego dane kontaktowe powiązane z transferowaną domeną.

Metoda GoDaddy nie „obchodzi” jednak blokad transferu. W takiej sytuacji abonent musi zalogować się na konto dotychczasowego rejestratora i dezaktywować zabezpieczenie, zanim przeniesie nazwę do nowej firmy.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować