Gorączka NFT trwa. Cena tokenu kodu źródłowego WWW na aukcji sięgnęła 3 miliony dolarów
Dom aukcyjny Sotheby’s sprzedaje token NFT kodu źródłowego systemu WWW. Licytacja kończy się dzisiaj. Najwyższa oferta opiewa na 3 miliony dolarów.
To jeszcze nie koniec szaleństwa związanego z non-fungible tokens, czyli niewymiennymi tokenami tworzonymi na bazie blockchaina. Dziś kończy się aukcja tokena NFT dla kodu źródłowego systemu WWW (Source Code for the WWW). Licytacja prowadzona jest online przez serwis domu aukcyjnego Sothebys.com.
Jeszcze przedwczoraj maksymalna oferta wynosiła 2,8 miliona dolarów. Obecnie została przebita przez uczestnika, który gotów jest zapłacić za token 3 miliony dolarów. Aukcja kończy się dziś o godzinie 20:01. Dotychczas na token złożono 45 ofert.
Twórcą kodu źródłowego i właścicielem powiązanego z nim tokena, będącego przedmiotem sprzedaży, jest sir Tim Berners-Lee, jeden z architektów systemu WWW.
Co właściwie sprzedaje sir Tim Berners-Lee?
Jak wynika z opisu na stronie giełdy, przedmiotem sprzedaży jest archiwum plików zawierających kod źródłowy, opatrzonych znacznikiem czasu i napisanych między 3 października 1990 r. a 24 sierpnia 1991 r. Pliki zawierają 9555 linijek kodu dotyczącego implementacji trzech języków i protokołów: HTML, HTTP i URI, oraz oryginalne dokumenty HTML z instrukcjami korzystania z aplikacji dla wczesnych użytkowników sieci.
Oferta obejmuje również animowaną wizualizację procesu pisania kodu, graficzną reprezentację pełnego kodu, stworzoną przez jego autora oraz list sir Tima, zapisany w pliku README.md w czerwcu 2021 r., zawierający uwagi na temat kodu i procesu jego tworzenia.
Prawo własności gwarantuje token NFT w standardzie ERC-721 stworzony 15 czerwca 2021 r. Adres smart contractu to 0x86ade256037d80d6d42df8df96d5be21cd25bd8f.
Czy NFT to chwilowa moda?
Gorączka NFT wydaje się trudna do zrozumienia nawet z perspektywy osób zajmujących się cyfrowymi aktywami. O ile token powiązany np. z dziełem sztuki, gwarantujący jego autentyczność stanowi uzasadnione zastosowanie technologii NFT, o tyle wiązanie tokenów z dostępnymi dla wszystkich tworami cyfrowymi sprawia wrażenie osobliwości, będącej efektem chwilowej mody.
Na zdrowy rozsądek tokeny NFT mają znacznie mniejszą wartość niż np. domeny internetowe, które zapewniają konkretne i realne korzyści: określoną, unikalną lokalizację w internecie, infrastrukturę niezbędną do komunikacji z użytkownikami i klientami oraz nazwę dającą się przekuć w brand produktu lub usługi.
Nie należy z tego wyciągać wniosków, że tokeny NFT mają teraz swoje pięć minut. Technologia z pewnością będzie się rozwijała i znajdzie pożyteczne zastosowania w wielu obszarach biznesu. Wydaje się jednak, że jej znaczenie i wartość zostaną z czasem „urealnione”.
AKTUALIZACJA
Ostateczna cena NFT wyniosła 5 434 500 USD
Tagi: NFT, non-fungible token, sir Tim Berners-Lee, Sotheby's, Source Code for the WWW, token NFT, tokeny, WWW