Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Średnia cena domen wzrosła o 1,2 tys. dolarów

Średnia cena domen wzrosła o 1,2 tys. dolarów

Serwis NoktaDomains.com przygotował podsumowanie trzech kwartałów 2014 r. na rynku wtórnym. Jak wynika z zestawienia, średnia wartość transakcji na rynku domen wzrosła o 1,2 tys. dolarów.

Raport tureckiego serwisu NoktaDomains.com powstał w oparciu o dane DNJournal.com dotyczące ujawnionych transakcji domenowych. Analiza objęła okres od stycznia do września 2014 r. oraz analogiczny okres zeszłego roku. Jak wynika z podsumowania wartość sprzedaży wzrosła o 1 proc. i sięgnęła 70 milionów dolarów w stosunku do 69 milionów dolarów w analogicznym okresie zeszłego roku. Liderem stawki jest, rzecz jasna, końcówka .com z wynikiem 54 miliony dolarów i 77-proc. udziałem w rynku wtórnym domen – ten wskaźnik nie uległ zmianie od zeszłego roku. Oto wyniki dla pozostałych końcówek dominujących na rynku wtórnym

koncowki najdrozsze jpg
Niestety wzrostowi wartości domen towarzyszył spadek liczby sprzedanych nazw. I to dosyć spory, bo aż 25-procentowy. O ile w zeszłym roku do końca września na łamach DNJournal.com ujawniono 12 tys. transakcji, o tyle w roku bieżącym już tylko 9 tys. Pocieszający jest fakt, że wzrosła średnia stawka płacona za domeny na rynku wtórnym. W ciągu trzech kwartałów roku bieżącego wyniosła ona 8 tys. dolarów, a w analogicznym okresie roku ubiegłego – 6,8 tys. dolarów. A oto średnie ceny nazw w najdroższych końcówkach

Srednie ceny jpgJednak sytuacja wcale nie musi być tak kiepska, jak wydaje się to na pierwszy rzut oka. Mniejsza liczba ujawnionych sprzedaży może wynikać z dwóch przyczyn:
1) Firma Sedo straciła w ostatnim czasie sporo klientów na rzecz należącej do Franka Schillinga platformy DomainNameSales.com. Migracji całych portfolio dokonało wielu inwestorów, których transakcje nie są teraz ujawniane.
2) W czerwcu br. z raportowaniem sprzedaży wstrzymał się największy rejestrator domen na świecie, czyli GoDaddy, ze względu na pierwszą ofertę publiczną i wejście tej firmy na giełdę.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować