Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Do kogo należą polskie „meta”-domeny?

Do kogo należą polskie „meta”-domeny?

Na światowym rynku domen trwa hossa na adresy z keywordem „meta”. Sprawdzamy, co dzieje się z najważniejszymi polskimi adresami odnoszącymi się do najnowszego projektu Facebooka.

Odkąd Facebook poinformował o starcie swojego najnowszego przedsięwzięcia, praktycznie nie ma dnia bez oficjalnie potwierdzonych sprzedaży nazw z keywordem „meta”. Jak wynika z bazy Namebio, codziennie abonenta zmienia kilka tego typu adresów.

Niektóre „meta”-domeny sprzedają się za kilkaset dolarów, inne za kilkadziesiąt tysięcy. Dobra passa nie słabnie. Na domenowej gorączce zarobił nawet fiński minister, który za nieujawnioną kwotę sprzedał prawnikom społecznościowego giganta domenę Meta.fi.

Przy okazji tej transakcji nasuwa się pytanie, kto jest abonentem Meta.pl i innych domen .pl związanych z nowym projektem Facebooka: Metaverse.pl, Metawersum.pl i Metawers.pl – bo angielski termin „metaverse” tłumaczony jest na dwa sposoby.

Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Pierwsza z wymienionych nazw nie rozwiązuje. Adres został utworzony 13 stycznia 2020 r. Ostatnia modyfikacja na nim została dokonana 21 września 2021 r. Może – ale nie musi – oznaczać to, że dokonano transferu lub cesji nazwy. Realna jest więc również ewentualność sprzedaży. Na domenie utworzono również opcję – niecały miesiąc po jej rejestracji. Adres utrzymywany jest w firmie 1API z siedzibą w Homburgu.

Z archiwum internetowego wynika, że domena istnieje – z przerwami – co najmniej od 2000 r. Z pierwszych dostępnych screenów trudno jednoznacznie wyczytać, jakiego typu przedsięwzięcie działało pod tym adresem. Po dwóch latach niebytu pod domeną pojawił się serwis firmy zajmującej się promocją polskiego handlu na rynkach wschodnich (tak przynajmniej wynika z opisu), należącej do spółki Best Group. Następnie adres ponownie wypada z obiegu.

W rejestrze screenów archive.org pojawia się ziejąca luka obejmująca okres sześciu lat. Kolejny dostępny screen pochodzi z roku 2013 i wyświetla przekierowanie na domenę Meta24.pl. Po chwili ładuje się strona z czerwonym napisem na czarnym tle.

Historia domeny Meta24.pl urywa się w 2016 r. Adres zostaje ponownie utworzony w maju 2021 r. i, jak wynika z danych whois, należy do organizacji. Ta jednak najwyraźniej chce pozostać anonimowa, ponieważ wykupiła usługę prywatności w firmie Domain Privacy Limited, zarejestrowanej na Szeszelach. Pod adresem znajduje się prowizoryczna strona zatytułowana „Dobry podręcznik”.

Z kolei archiwalna historia Meta.pl kończy się w roku 2016. Domena wraca do internetu wraz z jej ponowną rejestracją na początku bieżącego roku.

W przypadku pozostałych wymienionych adresów sprawa jest mniej skomplikowana. Metaverse.pl (utworzona 1 lipca 2021 r., ostatnia modyfikacja 1 grudnia br., opcja utworzona 12 października) jest do nabycia za 50 tys. dolarów w „sklepie” Media Options (firma Andrew Rosenera). Domena jest zarejestrowana przez kalifornijskiego rejestratora Dynadot LLC.

Metawersum.pl (adres zarejestrowany w Aftermarket.pl, utworzony 1 lipca 2021, ostatnia modyfikacja 7 grudnia br., brak informacji o utworzonej opcji) jest do kupienia za nieujawnioną kwotę za pośrednictwem platformy Dan.pl.

Z kolei adres Metawers.pl nie rozwiązuje, choć istnieje od lutego 2008 r. Ostatnia modyfikacja na tej nazwie została dokonana 16 lutego br. Zgodnie z wpisem w whois domena należy do firmy Metawers Marcin Jasiński z siedzibą w Warszawie.

Zapewne każda z wymienionych nazw jest na sprzedaż, choć nie da się wykluczyć, że ta pierwsza, najważniejsza, już trafiła do Facebooka. Z kolei ostatnia z wymienionych nazw, Metawers.pl, zajęta jest przez osobę prowadzącą od kilkunastu lat jednoosobową działalność gospodarczą. Domena nie ma jednak strony internetowej. Gdyby więc pojawił się nabywca z odpowiednią ofertą, abonentowi zapewne nie byłoby trudno zrezygnować z nazwy.

Tagi: , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować