Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Jimmy Wales tworzy sieć społecznościową. Na końcówkę domenową wybrał .social

Jimmy Wales tworzy sieć społecznościową. Na końcówkę domenową wybrał .social

Twórca Wikipedii uruchomił kolejny projekt. To sieć społecznościowa, która ma stanowić alternatywę dla Facebooka i innych serwisów opartych na angażowaniu użytkowników, a nie jakości i prawdziwości przekazywanych informacji. Wales, zamiast sięgnąć po adres w domenie .com, wybrał nazwę z nową końcówką.

Nowe przedsięwzięcie Jimmy’ego Walesa nosi nazwę WikiTribune i działa pod adresem WT.social. To „oryginalny” i do pewnego stopnia ryzykowny wybór. Jeśli projekt ma mieć zasięg globalny, a najprawdopodobniej takie są ambicje Walesa, byłoby korzystniej, by działał pod nazwą w rozszerzeniu .com. Domena WT.com jest jednak zajęta. Dwuliterówka znajduje się na parkingu Uniregistry i jest dostępna do zakupu, ale wątpliwe, by aktualny abonent zgodził się rozstać z nazwą za mniej niż milion dolarów. Wales posiada natomiast adres WikiTribune.com, pod którym jego projekt socialmediowy zaczynał działalność.

Zgodnie z ostatnim wpisem na starej stronie serwis przenosi się na nową platformę, którą zespół Walesa stworzył od podstaw. Wcześniejsza wersja serwisu oparta była na WordPressie. W poście Wales informuje również o swoich motywacjach.

„Przyczyną niskiej jakości współczesnych mediów jest fakt, że są one zasilane wyłącznie wpływami z reklam. W tym samym modelu działają sieci społecznościowe, które zapewniają dostawcom treści kanały dystrybucji. Obroty Facebooka, Twittera i innych social mediów zależą od tego, jak dużo czasu użytkownicy spędzają w tych serwisach, oglądają reklamy i klikają w nie. Zaangażowanie ma wyższy priorytet niż jakość treści” – pisze Wales.

Jak twierdzi twórca Wikipedii, Wikitribune jest całkowicie unikalnym i do pewnego stopnia „szalonym” pomysłem. Ma to być redagowana wspólnymi siłami platforma social networkingowa. Nie będzie zasilana przychodami z reklam, ani zabezpieczona paywallem. Osoby chcące dołączyć do sieci muszą czekać w kolejce na akceptację zgłoszenia, ale mogą zostać zwolnione z tego obowiązku, jeśli zaproszą innych użytkowników lub zechcą wesprzeć projekt finansowo. Mechanizm zapraszania userów jest dość „innowacyjny”. Wszyscy użytkownicy zaproszeni przez daną osobę w ramach danej grupy automatycznie stają się swoimi znajomymi.

Wales podkreśla, że celem projektu nie jest generowanie klików, ale stworzenie przedsięwzięcia, które „jest znaczące w życiu” użytkowników. We wpisie zamieszczonym pod adresem WT.social platforma pozycjonuje się w opozycji do innych sieci jako nośników fake newsów, które uzależniają użytkowników, ale nie oferują im wartościowych treści. Twórcy WikiTribune podkreślają też, że „nigdy nie sprzedadzą” danych użytkowników. Platforma ma działać wyłącznie dzięki hojności indywidualnych darczyńców i zapewnić userom chronioną przestrzeń wolną od reklam.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować