Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Google „wycina” Wikipedię z wyników wyszukiwania?

Google „wycina” Wikipedię z wyników wyszukiwania?

Internetowa encyklopedia uzyskuje coraz mniej wejść z wyników wyszukiwania Google. Spadek następuje stopniowo i stanowi przejaw długoterminowego trendu – ocenia sytuację twórca Wikipedii Jimmy Wales.

Pogłoski o pogarszających się wynikach Wikipedii w Google pojawiają się już od kilku miesięcy. Niektórzy wiążą przyczyny tego trendu z aktualizacją algorytmu wyszukiwania Google: Panda 4.2, jednak wciąż brak jednoznacznych danych na ten temat. Spadek niestety jest wyraźny. Serwis SimilarWeb odnotował, że w okresie od maja do lipca br. ilość wejść na jego stronę z odnośników Wikipedii zmniejszyła się aż o 40 proc. Niestety problem nie ogranicza się do SimilarWeb, ale jest efektem szerzej zakrojonych „cięć” przeprowadzanych  na stronach internetowej encyklopedii. W okresie od kwietnia do czerwca br. straciła ona aż 250 milionów wejść z desktopów.

wiki

Zdaniem Jimmy’ego Walesa problem ma charakter długoterminowy i ruch z Google do internetowej encyklopedii będzie systematycznie malał. Wales uważa, że dla Wikipedii ta strata nie jest tak dotkliwa jak dla serwisów komercyjnych, ponieważ przedsięwzięcie to nie „żywi się” klikami – Wikipedia jest rozwijana dzięki swojej społeczności i darczyńcom.

Powodem ograniczania obecności Wikipedii w wynikach Google może być fakt, że serwis ten stanowi konkurencję dla dużych brandów – w sensie „przejmowania” znacznej części ruchu internetowego. Wielu internautów, poszukując odpowiedzi na rozmaite pytania, pierwsze kroki kieruje właśnie na strony Wikipedii.

Tagi: , , , ,

Komentarze ( 5 )

Czym możesz się podzielić?

 1. Zgred 19 sierpnia 2015 Odpowiedz

  Niekoneicznie – może to być wpływ faktu, że Wiki zablokowąło użytkowników neostrady na rok, co skutkuje tez spadkiem ruchu. W searchmetricsie zobaczyłbym czy spadła widocznoiść w SERPach bo być może nie 😉

  Jednocześnie moze być tak, że od maja po wdrożneiu algorytmów Mobile oraz Phantom2 jakieś podstrony wyleciały na dalsze pozycje co tez mogło skutkować stratą ruchu …

 2. Rico 26 sierpnia 2015 Odpowiedz

  „Niekoneicznie – może to być wpływ faktu, że Wiki zablokowąło użytkowników neostrady na rok, co skutkuje tez spadkiem ruchu.”

  Panie zgred jak pan został moderatorem spamerskiego forum jak pan pisać nawet nie umie?

 3. erti 26 sierpnia 2015 Odpowiedz

  Google się panoszy. To taki mały sygnał aby Wikipedia zaczęła współpracę ze szpiegiem, aby na wiki pojawiły się reklamy googla. Nie ma reklam – gogle nie ma zysku – więc nie ma po co kierować użytkowników na wikipedię jeżeli można przekierować ich tam gdzie strony zawalone są reklamami.

 4. HCS PROJEKT 14 listopada 2017 Odpowiedz

  ERTI MASZ 100% racji , mometyzacja

Tutaj możesz komentować