Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Irlandzki rejestr zyskuje na Brexicie

Irlandzki rejestr zyskuje na Brexicie

Wskaźnik rejestracji adresów .ie przez abonentów z Wielkiej Brytanii wzrósł o 28 proc. w zeszłym roku. Zdaniem przedstawicieli irlandzkiego rejestru to efekt Brexitu.

Zgodnie z danymi IEDR, irlandzkiego rejestru ccTLD, w rozszerzeniu .ie na koniec zeszłego roku zarejestrowanych było 262 140 nazw. To o 10,4 proc. więcej niż na koniec roku poprzedniego. Liczba nowych rejestracji wyniosła 51 040, co oznacza wzrost o 29 proc. rok do roku. Prawie 10 tys. adresów utrzymywanych jest na rzecz Brytyjczyków (nieuwzględniając mieszkańców Irlandii Północnej). Nowe rejestracje z terenu UK wzrosły aż o 28 proc. w zeszłym roku, co według IEDR ma związek z Brexitem.

Zdaniem przedstawicieli irlandzkiego rejestru planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE przyczynia się do wzrostu niepewności wśród Wyspiarzy. Część z nich podobno planuje nawet biznesową migrację do zamorskich sąsiadów, czego wyrazem ma być zwiększony popyt na adresy .ie. Według opinii jednego z największych irlandzkich rejestratorów, firmy Blacknight, jest to również zasługa jego własnych wysiłków marketingowych i promocyjnych.

Do wzrostu liczby rejestracji mogły się przyczynić również zmiany w przepisach. W marcu zeszłego roku regulamin końcówki .ie został nieco złagodzony – obecnie Brytyjczykom łatwiej jest wykazać swoje powiązania z Irlandią, by móc zarejestrować adres .ie.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować