Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Donuts okłamał klientów? Rejestr podniesie ceny domen od października

Donuts okłamał klientów? Rejestr podniesie ceny domen od października

Największy rejestr nTLD podniesie ceny rejestracji większości swoich końcówek. Decyzja jest dość niespodziewana. Jeszcze w 2017 r. Donuts przekonywał, że nie planuje podwyżek.

– Nie zamierzamy podnosić cen dla obecnych abonentów. Nie jest to elementem naszego planu biznesowego – powiedziała w grudniu 2017 r. Andee Hill, ówczesna dyrektor ds. rozwoju biznesowego w Donuts. Upłynęły niespełna dwa lata i plan Donuts uległ zmianie. Od 1 października br. ceny nazw w 220 domenach zarządzanych przez Donuts wzrosną o 6–9 proc. Podwyżki nie dotkną jedynie 16 końcówek oraz zastrzeżonych przez rejestr nazw premium. Natomiast w przypadku pięciu rozszerzeń stawki zostaną zmniejszone, np. cena rejestracji nazw w rozszerzeniu .group spadnie o 35 proc.

Taka skala podwyżek oznacza wzrost cen o kilka dolarów za adres. Niby niewiele dla indywidualnych abonentów, ale całkiem sporo dla firm oraz inwestorów, którzy utrzymują większe portfolia. Według wyliczeń Donuts uśredniona wartość podwyżek dla różnych TLD ma wynieść 1,75 dolara.

Abonenci, którzy są bardzo przywiązani do swoich nazw, mogą jednak uniknąć dodatkowych kosztów. Wystarczy, że przed 1 października przedłużą swoje nazwy na maksymalnie długi okres. Limit wynosi 10 lat. I znowu – to niezłe rozwiązanie dla abonenta, który wykorzystuje adres z końcówką Donuts pod działalność gospodarczą, ale gorsze dla klientów, którzy dopiero planują biznes na domenie lub nie mają w stosunku do adresu sprecyzowanych zamiarów.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować