Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Donuts pozyskał kolejną końcówkę. Ma ich już 242

Donuts pozyskał kolejną końcówkę. Ma ich już 242

Donuts, największy rejestr nowych domen, dodał kolejną TLD do swojego portfolio. Firma przejęła końcówkę .contact od spółki Top Level Spectrum, operatora m.in. domeny .sucks.

Domena .contact trafiła do strefy root jeszcze w 2015 r., ale wciąż nie została wprowadzona na rynek. Umowa z ICANN dotycząca praw do zarządzania tą końcówką została przetransferowana do jednej ze spółek zależnych Donuts kilka tygodni temu. Rejestr zdaje się jednak nie traktować swojego nowego aktywa priorytetowo, wciąż bowiem nie zgłosił do ICANN informacji na temat planowanej daty uruchomienia rozszerzenia.

Bezpośrednim kontrahentem Donuts w transakcji był rejestr TLS, ale faktycznym posiadaczem rozszerzenia była spółka Whitepages.com, dostawca internetowych baz danych teleadresowych i innych, dotyczących osób oraz firm. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia Haya Westerdala, CEO TLS. W portfolio tej ostatniej marki znajdują się obecnie cztery rozszerzenia, z których najpopularniejsze i najbardziej kontrowersyjne to .sucks. Komercyjny sukces tej domeny obliczony był na rejestracje prewencyjne, dokonywane przez firmy chcące zabezpieczyć swoje brandy przed nadużyciami ze strony cybersquatterów i konkurencji.

Donuts to obecnie największy rejestr nTLD zarówno pod względem liczby posiadanych końcówek, jak i utrzymywanych nazw. Firma zarządza 242 domenami, z których – według statystyk nTLDStats.com – 238 są dostępne do rejestracji oraz ponad 4,3 miliona nazw.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować