Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Znany domainer aresztowany za udział w 2,4-milionowym przekręcie

Znany domainer aresztowany za udział w 2,4-milionowym przekręcie

Znany inwestor domenowy, Sahar Sarid, został aresztowany pod zarzutem wyłudzenia 2,4 milionów dolarów. Oskarżenie dotyczy działalności serwisu Mugshots.com, który Sarid prowadził wraz z trzema wspólnikami.

Informacja o aresztowaniu i postawieniu zarzutów pojawiła się w komunikacie na stronie kalifornijskiego wydziału sprawiedliwości (State of California Department of Justice). Wśród oskarżonych, obok Sarida, są również pozostali właściciele witryny Mugshots.com: Kishore Vidya Bhavnanie, Thomas Keesee i David Usdan.

Prowadzony przez tę czwórkę serwis oparty jest na dość specyficznym modelu biznesowym. Publikowane są w nim zdjęcia osób aresztowanych wraz z opisem popełnionych przez nich przestępstw. Dane pobierane są z ogólnodostępnych witryn organów ścigania z różnych części Stanów Zjednoczonych. Mugshots.com stanowi więc coś w rodzaju metabazy wizerunków przestępców.

Jak wynika z aktu oskarżenia przygotowanego przez prokuratora generalnego Kalifornii Xaviera Becarry, witryna zarabiała na opłacie w wysokości 399 dolarów pobieranej od osób, które chciały uzyskać usunięcie swojego wizerunku z serwisu. Taki model biznesowy, poza tym, że wydaje się kontrowersyjny sam w sobie, godził niestety w dobra osób niewinnych. W wielu przypadkach do bazy serwisu trafiały bowiem zdjęcia osób aresztowanych przez pomyłkę, które w toku śledztwa zostały oczyszczone z zarzutów. W ciągu trzech lat działania grono „klientów” serwisu Mugshots.com urosło do 5307 osób. Łączna wartość ich wpłat wyniosła ok. 2,4 miliona dolarów.

Model działania oparty na opłacie za usunięcie zdjęcia to żerowanie na poniżeniu ludzi, których często nie stać na ponoszenie żądanych kosztów podczas poszukiwania pracy, mieszkania lub budowania relacji osobistych. Jest to po prostu najzwyklejsze wymuszenie – stwierdził prokurator Becarra.

Co ciekawe, Shar Sarid w 2012 r. oświadczył, że sprzedał serwis Mugshots.com, jednak okazuje się, że nie była to do końca prawda. Według ustaleń prokuratury transakcja była fikcyjna, a inwestor wciąż czerpał korzyści z działalności witryny. O Saridzie jako domainerze było głośno w zeszłej dekadzie, gdy inwestor „zaliczył” kilka większych transakcji i został bohaterem artykułu DNJournal.com.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować