Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Crypto.com warta więcej niż Sex.com?

Crypto.com warta więcej niż Sex.com?

Za najdroższą domenę w historii sprzedaży uchodzi adres Sex.com. W oficjalnych rankingach figuruje jako numer jeden. Czy są na rynku domeny, które mogą być warte więcej?

Domena jest warta tyle, ile klient jest skłonny za nią zapłacić – głosi branżowa wykładnia wartości domeny. A skłonność klienta często zależy od aktualnej koniunktury rynkowej. Przykładowo, w czasach boomu na technologie kryptograficzne adres Crypto.com wart jest kokosy. Według niezupełnie oficjalnych informacji nabywca zapłacił za niego 12 milionów dolarów.

Taka cena wynika zarazem z obecnej popularności rynku crypto, jak i z faktu, że branża kryptograficzna (jeśli można tak to ująć) nie jest jedynie przelotnym fenomenem w światowej gospodarce. Blockchain jest określany jako jeden z najważniejszych megatrendów naszych czasów i wymieniany jednym tchem ze sztuczną inteligencją czy rozszerzoną rzeczywistością.

Inaczej jest w przypadku domeny Sex.com, za którą nabywca zapłacił jeszcze więcej, bo 13 milionów dolarów. Adres ten figuruje w księdze rekordów Guinessa jako najdroższa domena w internecie. Jego siła polega m.in. na tym, że odnosi się do wartości „ponadczasowej”, a przynajmniej ponadtrendowej. Czy w związku z tym jest warty więcej niż Crypto.com?

Zdaniem jednej trzeciej respondentów sondażu przeprowadzonego przez Elliota Silvera – nie. Aż 40 domainerów uznało Crypto.com za nazwę bardziej wartościową niż Sex.com. Większość wprawdzie zagłosowała za tą drugą domeną, ale rozbieżność opinii jest znacząca.

cryptosex

Jak podsumował jeden z komentujących, „sex is always trending”. To właściwie podstawowy argument na rzecz wyższej wartości trzyliterówki. Z drugiej strony – Sex.com ma sporą konkurencję w internecie i, sądząc po rankingach stron z „treściami dla dorosłych”, nie jest domyślnym adresem dla poszukiwaczy towaru, który opisuje. Z kolei „crypto” to świetny keyword obejmujący cały obszar technologii blockchain, kryptowalut, a także kryptografii o odmiennym zastosowaniu. Ze względu na zmiany technologiczne zachodzące na świecie wartość tego rynku już jest znacząca, a w przyszłości może okazać się gigantyczna. Sprawa wartości obu domen we wzajemnym odniesieniu nie jest więc taka oczywista.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować