80 proc. polskich firm doświadczyło przynajmniej jednego cyberataku
Ponad 80 proc. polskich firm doświadczyło przynajmniej jednego cyberataku w 2017 r. Mimo tego nadal rzadko porusza się kwestie związane z backupem stron internetowych oraz poczty elektronicznej, choć zasoby informatyczne są jednym z głównych celów hakerów.
Trwa wyścig między cyberprzestępcami a przedsiębiorcami, którzy coraz poważniej podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa. Stawka jest wysoka, bo skutecznie przeprowadzony atak to nie tylko straty materialne, ale także – zdecydowanie trudniejsze do odpracowania – osłabienie wizerunku.
Dobre wieści są takie, że świadomość w obszarze cyberbezpieczeństwa rośnie. Zgodnie z raportem VECTO „Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2018”, aż 83 proc. badanych wie, że atak hakera może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednocześnie sporo, bo 38 proc. ankietowanych przyznaje, że wykorzystywany w firmie poziom zabezpieczeń nie jest wystarczający. To kiepski wynik, szczególnie że zgodnie z badaniem KPMG aż 82 proc. polskich przedsiębiorstw odnotowało w ubiegłym roku przynajmniej jeden cyberincydent, a co czwarta firma zarejestrowała ich 10 lub więcej.
– Polskie firmy nadal rzadko pytają podmioty utrzymujące stronę o politykę backupu. Mało kogo interesuje kopia zapasowa, umożliwiająca przywrócenie poczty elektronicznej i strony internetowej. Do momentu, kiedy jest ona potrzebna. A prędzej czy później będzie. Użytkownicy hostingu przyjmują, że backup po prostu jest. Niestety, to założenie bywa błędne – przestrzega dr inż. Artur Pajkert, ekspert z firmy hostingowej Hekko.pl.
Polska plasuje się w ścisłej czołówce krajów odnotowujących wysoki wskaźnik incydentów i zaangażowania cyberprzestępców. Z wynikiem 7,81 proc. zajmuje piąte miejsce – po Francji, Wielkiej Brytanii, Niemcach i Stanach Zjednoczonych (zgodnie z raportem Grey Wizard za czwarty kwartał 2017 r.). – Do tego dochodzą zwykłe błędy ludzkie, na skutek których bardzo łatwo stracić dostęp do ważnych danych czy plików. Dlatego jeżeli zasoby własnej strony www i poczty są dla nas cenne, warto zainteresować się, w jaki sposób są backupowane, jeszcze przed wybraniem firmy, której powierzamy ich obsługę – podsumowuje Artur Pajkert.
Źródło: informacja prasowa
Tagi: backup, bezpieczeństwo, cyberatak