Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Wyłania się kolejny gigant rynku domen? Dynamiczny przyrost adresów www w Iranie

Wyłania się kolejny gigant rynku domen? Dynamiczny przyrost adresów www w Iranie

Liczba nazw z rozszerzeniu .ir, domenie krajowej przypisanej Iranowi, wzrosła o 750 proc. – donosi  portal Trend News Agency, największej agencji prasowej w Azerbejdżanie. Dynamiczne wzrosty adresów .ir notowane są od kilku lat. Czy to początek większego boomu na tamtym rynku?

Obecnie liczba nazw z końcówką .ir wynosi ok. 750 tys. Wzrost na poziomie 750 proc. oznacza „skok” z raptem 100 tys. adresów. To niewiele w porównaniu z największymi ccTLD, ale istotna jest dynamika. Niestety news Trend News Agency dostępny jest za paywallem i większość informacji dotyczących wyników irańskiej końcówki pozostaje ukryta.

Na stronie NIC.ir, rejestru irańskiej domeny, nie ma na ten temat żadnych informacji w języku angielskim. Jednak dostępny w serwisie news z 2014 r. sugeruje, że rozszerzenie .ir faktycznie może rozwijać się bardzo dynamicznie. W 2013 r. odnotowało ono najwyższy wzrost spośród końcówek ccTLD wszystkich członków organizacji CENTR, zrzeszającej rejestry domen krajowych z kilku kontynentów. Tempo przyrostu nazw było zaskakująco wysokie i wyniosło aż 47 proc. w skali roku. Druga w rankingu portugalska końcówka .pt rosła w tempie 16,4 proc., a rosyjska .ru – w tempie 15,5 proc.

iranwzrost

Wynik 750 proc. jest zapewne kumulacją rezultatów z kilku lat, jednak całkiem prawdopodobne, że dotyczy on stosunkowo krótkiego okresu. Być może na „rozruch” na irańskim rynku domenowym miało również wpływ niedawne ocieplenie stosunków z Zachodem, które w ostatnich latach były „nadwyrężone” w związku z krytyką irańskiego programu nuklearnego. Jakiekolwiek są przyczyny przyspieszenia na tym środkowowschodnim rynku, należy się spodziewać, że będzie ono miało charakter długotrwały. Z prostego powodu: Iran to największa gospodarka w regionie i kraj liczący 77,5 miliona ludzi. W dobie powszechnej informatyzacji, nawet obywatele państw słabiej rozwiniętych mają coraz lepszy dostęp do sieci, w efekcie – są potencjalnymi klientami operatorów TLD.

Końcówka .ir została wprowadzona do użytku w 1994 r. i zarządzana jest przez instytut badawczy IPM. Domena dostępna jest do rejestracji również dla abonentów nieposiadających związków z Iranem, jednak obowiązuje wymóg podania danych paszportowych w przypadku klientów indywidualnych lub danych firmy w przypadku klientów biznesowych.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować