Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Końcówka .xyz w ciągu niespełna dwóch lat „przerosła” czternastoletnią domenę .biz

Końcówka .xyz w ciągu niespełna dwóch lat „przerosła” czternastoletnią domenę .biz

Nowe domeny nie przestają zaskakiwać. Końcówka .xyz, lider rankingu nTLD, „przerosła” starą domenę generyczną .biz. W .xyz zarejestrowanych jest już niemal 2,6 miliona nazw, podczas gdy w  .biz – 2,3 miliona.

Po „prześcignięciu” końcówki .biz domena .xyz stała się piątą największą gTLD! Lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie rozszerzenia .info (5,5 miliona nazw), .org (11 milionów), .net 15,6 miliona) i oczywiście .com (124,7 miliona).

xyz

Źródło: http://registrarstats.com/TLDDomainCounts.aspx

W rankingu nTLDStats.com domena .xyz ma nawet wyższy wynik niż w tabeli na stronie RegistrarStats.com. Według tego pierwszego serwisu wynik trójliterówki przekroczył już 2,57 miliona adresów.

Dynamika .xyz, wprowadzonej na rynek niespełna dwa lata temu, jest szokująco wysoka. Prześcignięcie końcówki .biz liczącej czternaście lat (udostępniona do rejestracji w 2001 r.) należy uznać za niebagatelne osiągnięcie.

Trzeba jednak podkreślić, że rozszerzenie .biz miało w ostatnich latach raczej słabą formę. W 2014 r. liczba nazw w tej domenie przekroczyła 3 miliony, jednak później zaczęła spadać. Niewykluczone, że wpływ na to miał program nTLD. Być może sukces nowych końcówek jako alternatywy w stosunku do domen .com i ccTLD przyczyni się do „renesansu” tej domeny, ale będzie ona musiała się uporać z rosnącą konkurencją ze strony nTLD.

Z kolei domena .xyz, która musi „urosnąć” o ponad 100 proc. by prześcignąć kolejną w rankingu końcówkę .info, zagrożona jest przez szybko rosnącą domenę .top, liczącą obecnie 1,6 miliona zarejestrowanych nazw.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować