Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Yahoo sprzedał domenę za ponad milion dolarów

Yahoo sprzedał domenę za ponad milion dolarów

Spółka Yahoo! Inc. sprzedała domenę AV.com. Dokładna cena pozostaje nieznana, jednak istnieją podstawy, by przypuszczać, że stawka zapłacona za adres przekracza półtora miliona dolarów.

Jak wynika z danych w bazie whois, adres należący uprzednio do Yahoo! Inc. zmienił właściciela. Obecnym abonentem dwuliterówki jest Jack Shen z miejscem zamieszkania w Szanghaju. Ostatnia aktualizacja dla AV.com przypada na 14 sierpnia br.

AVcom1

AVcom2

Spółka Yahoo! Inc. próbowała sprzedać cenną dwuliterówkę jeszcze w 2013 r. za pośrednictwem giełdy Sedo, jednak wówczas transakcji nie udało się sfinalizować – nie została bowiem osiągnięta cena minimalna, ustalona na sumę w przedziale od 1 do 1,5 miliona dolarów. Najdroższą domeną, jaką wówczas udało się „upłynnić” firmie z Sunnyvale był adres Sandwich.com, który zmienił właściciela za 137 tys. dolarów.

Fiasko transakcji sprzed dwóch lat pozwala przypuszczać, że tym razem domena została sprzedana za kwotę nawet wyższą od wówczas określonej ceny minimalnej. W ostatnich latach bowiem ceny krótkich adresów wyraźnie wzrosły. Obecnie stawki płacone za dwuliterówki zaczynają się od 500 tys. dolarów. Dodatkowym bodźcem do wzrostu wartości domen akronimicznych jest rosnące zainteresowanie nazwami w rozszerzeniu .com ze strony kapitału chińskiego. W zeszłym roku doszło do rekordowej liczby milionowych transakcji z udziałem biznesu z Państwa Środka. Klienci z Chin sprawiają wrażenie, jakby „nie oszczędzali” na domenach, a rozmach, z jakim skupują najcenniejsze adresy, jest właściwie bezprecedensowy.

Pierwszym właścicielem domeny AV.com była marka AltaVista, należąca do spółki Overture, która została przejęta przez Yahoo – wraz z domeną AV.com. Warto również odnotować, ze spółka Yahoo! Inc. ma w swoim portfolio aż 25 tys. adresów internetowych, z których spora część zapewne jeszcze trafi na rynek wtórny.

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować