Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Zawrotne transakcje na chińskiej giełdzie

Zawrotne transakcje na chińskiej giełdzie

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy za pośrednictwem chińskiej giełdy domen 4.cn sfinalizowano cztery sprzedaże o wartości co najmniej miliona dolarów. Listę transakcji opublikował na swoim blogu Shane Cultra.

Bloger otrzymał wykaz sprzedaży bezpośrednio od giełdy. Przy okazji potwierdziła się plotka o kolejnej milionowej transakcji dotyczącej domeny WW.com. Informacja pojawiła się już wcześniej w innych źródłach, ale nie było wiadomo, czy stawka osiągnęła wartość siedmiocyfrową. Z zestawienia zamieszczonego przez Cultrę wynika, że faktycznie tak się stało – kwota zapłacona za tę nazwę wyniosła 1,05 miliona dolarów. To kolejna dwuliterówka w rozszerzeniu .com, która trafiła w ręce Chińczyków za tak wysoką cenę. Niedawno abonenta zmienił adres MM.com, sprzedany za 1,2 miliona dolarów.

Co ciekawe, Cultra zaznaczył, że nie może opublikować pełnych danych na temat sprzedaży 4.cn, ale stwierdził, że obroty tej giełdy, w ujęciu miesięcznym, przewyższają obroty Sedo. Jeśli to prawda, wygląda na to, że chiński rynek domen jest potężniejszy, niż dotychczas sądziliśmy… Nie zaskakuje natomiast duży udział adresów liczbowych w zestawieniu. Chińczycy chętnie wykorzystują cyfry w rozmaitych formach komunikacji, co znajduje odzwierciedlenie m.in w cenach tego typu domen.

A oto lista transakcji udostępniona przez blogera. Niestety większość stawek ma charakter orientacyjny, ale daje obraz rzędu kwot, jakie padły na 4.cn.

Game.com  – ponad 1 mln $*
33.com – ponad 1 mln $
MM.com – 1,2 mln $
WW.com – 1,05 mln $
13.com – ponad 500 tys. $
72.com – ponad 500 tys. $
Touzi.com – ponad 500 tys. $**
BJ.com – ponad 500 tys. $
49.com – ponad 500 tys. $
700.com – ponad 500 tys. $
VG.com – ponad 500 tys. $
388.com – ponad 500 tys. $
Daikuan.com – ponad 500 tys. $***

Źródło: http://domainshane.com/(…)

*Według innych źródeł kwota mogła osiągnąć nawet ponad 3,6 mln $
**touzi oznacza „inwestycje” w języku chińskim
***daikuan oznacza „pożyczka” w języku chińskim

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować