Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rejestry uwolnią ponad 180 tys. domen

Rejestry uwolnią ponad 180 tys. domen

Rejestry nTLD w najbliższym czasie uwolnią ponad 180 tys. nazw w swoich domenach. Pierwsza tura adresów trafiła do rejestracji już dzisiaj.

Uwalniane nazwy były dotychczas zablokowane do rejestracji jako potencjalnie kolizyjne. Chodzi o sytuację, w której istnieje ryzyko konfliktu takiego adresu z adresem sieci lokalnej. Kolizje domen są potencjalnie groźne dla funkcjonowania zarówno infrastruktury internetowej, jak i systemów sieciowych w konkretnych placówkach, np. szpitali. Dość powszechnie uważa się, że zagrożenie związane z kolizją nazw jest wyolbrzymiane, mimo to ICANN „chucha na zimne” i stosuje przejściowe blokady „ryzykownych” domen.

Najwięcej adresów zostanie uwolnionych przez operatorów takich rozszerzeń, jak .xyz, .website i .wiki, z których każdy udostępni od 10 do 20 tys. nazw. XYZ.com uwolni swoje adresy 2 grudnia. Rejestr opublikował już pełną listę domen, które mają trafić na rynek. Jest ona dostępna tutaj: http://admin.gen.xyz/wp-content/uploads/2014/11/XYZ_CollisionRelease.pdf. Serwisy oferujące usługi przechwytywania domen globalnych, jak Pool.com, już zbierają zamówienia na pakiety udostępnianych nazw.

Uwolnienie 180 tys. nazw to początek procesu masowego uwalniania nowych TLD, który na dobre rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. W ciągu kolejnych miesięcy 2015 r. do użytku ma trafić kilka milionów adresów w nowych rozszerzeniach. Ma to związek z wygaśnięciem 90-dniowego okresu „kontrolowanych zakłóceń” (controlled interruption, CI), który ICANN narzucił operatorom nowych domen, w celu ustalenia ryzyk związanych z kolizjami nazw. W ciągu całego programu nTLD ponad 9,8 milionów adresów czeka okresowa blokada związana z koniecznością przejścia fazy CI.

Tagi: , , , , ,

Tutaj możesz komentować