Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ponad pół miliona rejestracji w domenie .xyz

Ponad pół miliona rejestracji w domenie .xyz

Końcówka .xyz jako pierwsza z nowych domen uzyskała 500 tys. zarejestrowanych nazw. Trzyliterówka posiada ponad 22-proc. udziały w rynku nTLD.

Rozszerzenie należące do spółki XYZ.com już w momencie swojego debiutu wyszło na prowadzenie stawki nTLD. Stało się tak niestety za sprawą nieczystego zagrania polegającego na przypisywaniu domen do kont abonentów bez ich aktywnej zgody (w trybie opt-out). Proceder – na zlecenie rejestru końcówki – „obsługuje” firma NetworkSolutions.com, jeden z rejestratorów współpracujących z firmą XYZ.com. Mimo dość zgodnej krytyki tych wątpliwych metod budowania swojej pozycji na rynku operator trzyliterówki wydaje się nieugięty i – sądząc po tempie, z jaką przybywa domen .xyz – kontynuuje agresywny marketing z nadzieją na uzyskanie mocnego efektu piarowego.

Tymczasem dwie kolejne domeny z rankingu nTLD pozostają daleko w tyle za liderem. Końcówka .berlin posiada obecnie niespełna 140 tys. zarejestrowanych nazw, a trzecia z kolei domena .club – 106 tys. Berlińska geodomena również „rozeszła się” częściowo w ramach bezpłatnego rozdawnictwa, jednak w bardziej przejrzysty sposób. Adresy w rozszerzeniu .berlin otrzymywali mieszkańcy niemieckiej stolicy lub firmy zarejestrowane w tym mieście. Z kolei końcówka .club otrzymała solidne wsparcie promocyjne ze strony swojego rejestru i jest rekordzistką w kategorii płatnych rejestracji.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować