Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


.club na czele rankingu nowych domen

.club na czele rankingu nowych domen

Domena .club zostawiła w tyle konkurencję. Końcówce uwolnionej do ogólnej dostępności 7 maja prześcignięcie dotychczasowej liderki rankingu, domeny .guru, zajęło 20 dni.

Według danych NTLDStats.com aktualna liczba zarejestrowanych nazw w rozszerzeniu .club wynosi 60 412, co stanowi 7,17 proc. rynku. Klubowa domena wyprzedza o ok. tysiąc adresów końcówkę .guru, która dotychczas broniła się przez „podjazdami” konkurencji. Domeny .berlin czy .photography, które ze względu na szybki przyrost po ich uwolnieniu mogły zagrozić pozycji liderki, obecnie ustabilizowały się pod względem tempa wzrostu. Oto, jak wygląda aktualna pierwsza dziesiątka zestawienia nTLD.

nTLD jpgTylko w ciągu jednego dnia – 26 maja – przybyło 2617 nazw w domenie .club. Dla porównania, .guru wzbogaciła się wówczas o 193 adresy. Szefowie rejestru od początku bardzo optymistycznie spoglądali w przyszłość i zapewniali, że ich „produkt” szybko prześcignie .guru. Nie udało im się co prawda dotrzymać obiecanego terminu – czyli doprowadzić końcówkę na szczyt rankingu w ciągu tygodnia od jej uwolnienia – ale ostatecznie .club przejęła palmę pierwszeństwa.

Nie bez znaczenia wydaje się tu forma marketingu, na jaką zdecydował się operator końcówki. Mianowicie zaangażowanie do promocji domeny gwiazdy show biznesu: 50 Centa. Jednym z najbardziej znanych hitów amerykańskiego rapera jest „In da Club” – co zmyślnie wykorzystali szefowie .CLUB Domains, płacąc wykonawcy za wykorzystanie adresu 50inda.club pod swój nowy fan page .

5daclub jpgOczywiście nie obyło się bez imprezy inaugurującej rozpoczęcie współpracy. W zeszłym tygodniu „Fiddy” pojawił się w nowojorskim klubie Tao na balandze zorganizowanej przez .CLUB Domains, by wyrazić swoje poparcie dla przedsięwzięcia i pozować do zdjęć w „kontekście” adresu 50inda.club.

Rejestrację nazw w domenie .club oferują m.in. niektórzy z rodzimych rejestratorów. Klubowe nazwy w najniższej cenie na polskim rynku – 39 zł – dostępne są w serwisie Aftermarket.pl. Przykładowe stawki z innych serwisów za utrzymanie domen .club to 49 zł (Domeny.tv) i 64 zł (Nazwa.info).

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować