Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena .xyz jest już dostępna do rejestracji

Domena .xyz jest już dostępna do rejestracji

Od wczoraj dostępna jest do rejestracji domena .xyz. To jedna z najciekawszych końcówek w programie nowych gTLD, pozycjonowana jako „nowy .com”.

W styczniu br. przeprowadziliśmy wywiad z Danielem Negari, CEO w firmie XYZ.com, zarządzającej końcówką .xyz. Negari opowiadał o ogromnym potencjale końcówki, której atutem jest… brak konkretnego znaczenia. – To właśnie brak konkretnego znaczenia sprawia, że to rozszerzenie jest tak wspaniałe. Składa się z trzech ostatnich liter alfabetu łacińskiego, co czyni je niemal idealną końcówką globalną, wolną od ograniczeń językowych. Domena .xyz została zamierzona jako rozszerzenie zarówno elastyczne pod względem zakresu możliwych zastosowań, jak i wpadające w oko, łatwe do zapamiętania. Na tym właśnie polega potencjał tej końcówki: jest zapamiętywalna i rozpoznawalna, a zarazem nieograniczająca. Dlatego uważam, że .xyz jest najlepszym wyborem dla użytkowników, którzy chcą zapewnić sobie wszechstronną obecność w internecie, bez wskazania na konkretne miejsce czy cel – przekonywał szef rejestru.

Jeszcze przed uwolnieniem końcówki do rejestracji, firma zadeklarowała ambitny cel: milion nazw zarejestrowanych w domenie .xyz w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania i pięć milionów w ciągu trzech lat. Jak na razie sytuacja „wszechstronnej” domeny nie wygląda najgorzej. Według danych z serwisu NTLDStats.com zarejestrowano już prawie 18 tys. nazw w tym rozszerzeniu, co sytuuje je na jedenastej pozycji w rankingu nowych domen.

XYZ jpg
Jak na początek – nie jest źle, mimo że końcówki .berlin  czy .club odnotowały bardziej brawurowy start. Mimo wszystko sceptyków nie brakuje. Wiele osób zarzuca domenie .xyz to, co potwierdza sam Negari: brak sensu. Tyle że CEO rejestru dostrzega zaletę w tym, co krytycy uznają za mankament. W środowisku nowych domen, których głównym atutem jest ich znaczenie, umożliwiające precyzyjne marketingowe spozycjonowanie serwisu, .xyz należy do swoistej niszy. Ale być może ta właściwość faktycznie umożliwi jej „wejście w buty” .com?

Warto przypomnieć, że tuż po uwolnieniu .co dominowały opinie niedające temu rozszerzeniu większych szans. Tymczasem kolumbijska końcówka to jeden z największych sukcesów wśród TLD. Jeszcze przed końcem pierwszego roku od momentu relaunchu rozszerzenie zdobyło milion rejestracji. A dziś korzysta z niego m.in. największy gracz rynku nowych domen, firma Donuts, obecna w internecie pod adresem Donuts.co.

Tagi: , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. raBarbara 5 czerwca 2014 Odpowiedz

    a kiedy bedzie mozliwe rejestrownanie domen w nowych koncowkach? .link .club .email wciaz nie sa mozliwe do rejestracji

    • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 5 czerwca 2014 Odpowiedz

      .link .club .email są dostępne od maja. Również wiele innych nowych końcówek jest dostępnych do rejestracji. Proszę sprawdzić w zakładce „nowe domeny” http://www.aftermarket.pl/pricelist.php#1

Tutaj możesz komentować