Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W internecie co minutę pojawia się 571 nowych witryn

W internecie co minutę pojawia się 571 nowych witryn

W internecie co minutę pojawia się 571 nowych witryn, a dostęp do sieci ma obecnie 4 miliardy ludzi na świecie. To jednak wciąż mało, zdaniem uczestników konferencji ICANN w Abu Zabi. Twierdzą oni, że internet należy uznać za jedno z podstawowych praw człowieka.

Pod koniec października w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbyła się sześćdziesiąta już konferencja ICANN, organizacji zarządzającej systemem DNS. W przemówieniu rozpoczynającym wydarzenie Hamad Obaid Al Mansoori, dyrektor generalny rządowej agencji ZEA Telecommunications Regulatory Authority, poinformował, że ponad 90 proc. mieszkańców tego kraju aktywnie korzysta z internetu, a ponad 80 – ze smartfonów. Dodał też, że ZEA znajduje się obecnie na progu „nowej przyszłości” związanej z wdrożeniem protokołu IPv6, który pozwoli dokonać dużych zmian w cyfrowym świecie.

IPv6 jest następcą protokołu IPv4, w którym kończy się liczba adresów. Nowa wersja protokołu ma umożliwić zwiększenie przestrzeni dostępnych adresów przez zwiększenie długości adresu z 32 do 128 bitów oraz kilka innych zmian. Wdrożenie nowego standardu jest coraz intensywniej omawiane w związku z rozwojem internetu rzeczy, który wymaga gigantycznej liczby nowych adresów. Według niedawnych szacunków do końca tego roku do sieci ma być podłączonych 8,4 miliarda przedmiotów, a do 2020 r. liczba ta przekroczy ponad 20 miliardów. W osiągnięciu tego celu, oprócz IPv6 ma pomóc wdrożenie systemu komunikacji szerokopasmowej 5G.

Obok najnowszych standardów telekomunikacyjnych ZEA dynamicznie rozwijają również sztuczną inteligencję. W Emiratach funkcjonuje nawet resort sztucznej inteligencji z ministrem w osobie 27-letniego Omara Bin Sultana Al Olamy, mianowanym na to stanowisko w październiku tego roku . Jak można się domyślić, to pierwsza tego typu instytucja na świecie. Sąsiednia Arabia Saudyjska najwyraźniej pozazdrościła Emiratom rozmachu w realizowaniu przyszłościowych projektów, bo jako pierwszy kraj na świecie przyznała obywatelstwo… androidowi.

Niektórych brawurowe tempo postępu cieszy, innych niepokoi. Z rozmaitych zresztą powodów. Wśród nich są zagrożenia związane z prognozowaną „emancypacją” sztucznej inteligencji, które nagłaśniają m.in. Elon Musk i Stephen Hawking, ale również zagrożenia zdrowotne związane z rozwojem internetu rzeczy w oparciu o komunikację 5G. Niedawno grupa ponad 180 naukowców podpisała apel o moratorium na wdrożenie tego standardu w Europie ze względu na potencjalnie dramatyczne skutki zdrowotne związane z wysokim narażeniem na promieniowanie elektromagnetyczne wynikające z gęstego rozmieszczenia nadajników mikrofalowych.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować