Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Powstała pierwsza giełda domen dla Web3

Powstała pierwsza giełda domen dla Web3

Powstała prawdopodobnie pierwsza giełda przeznaczona dla domen ze środowiska Web3. To inicjatywa dwóch inwestorów, którzy zgromadzili duże portfolio adresów opartych na blockchainie.

Giełda nazywa się Web3Domains i działa w jak najbardziej klasycznym rozszerzeniu .auction. Ze strony „About” wynika, że stanowi ona inicjatywę dwóch inwestorów: Sebastiena i Doctora Branda, którzy

„spotkali się online i uświadomili sobie, że obaj zgromadzili znaczące i cenne zbiory domen Web3, które znakomicie się uzupełniają i mogą stanowić fundament unikalnej oferty”.

Ich sylwetki można znaleźć na dole strony.

Twórcy Web3Domains wskazują również pierwszą dziesiątkę swoich najlepszych domen. Wygląda ona następująco.

Do każdej domeny podlinkowany jest aukcyjny landing page. Ceny „kup teraz”, podobnie jak ceny minimalne przyprawiają o zawrót głowy. Za domenę Booking.holidays inwestorzy żądają 10 milionów dolarów. Oferta minimalna wynosi 50 tys. USD. Kolejne adresy na liście są wyceniane nieco niżej, ale również znacząco poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika.

Z informacji prasowej dostępnej na stronie Web3Domains.auction wynika, że giełda odnotowała już pierwszą sprzedaż. Domenę ICE.c za 12,5 tys. dolarów miała kupić spóła ICE – ta sama, która w 2018 r. kupiła adres ICE.com za 3,5 miliona USD.

Adresy oferowane przez Web3Domains oczywiście nie są dostępne z poziomu standardowej przeglądarki. Po wpisaniu któregokolwiek z nich do paska adresu zostaniemy przekierowani do wyników wyszukiwania Google (o ile tak skonfigurowana została nasza przeglądarka). Do obsługi domen Web3 niezbędna jest instalacja odpowiednich rozszerzeń i zmiana ustawień przeglądarki. Jak na razie wbudowaną obsługę domen blockchainowych zapewnia tylko Opera – przynajmniej spośród popularnych przeglądarek.

Czym jest Web3 (i Web 3.0)?

Web3 to pojęcie często stosowane w środowisku kryptowalutowym. Jest ono powiązane, ale nie tożsame z terminem Web3.0, który odnosi się przede wszystkim do idei sieci semantycznej, związanej z tworzeniem internetu „czytelnego” dla maszyn. W praktyce jednak oba pojęcia często stosowane są zamiennie.

Termin Web3 kojarzony jest z nową „iteracją” internetu, opartą na blockchainie i innych technologiach ze spektrum DLT (rozproszonych rejestrów), takich jak np. Hashgraph czy Iota. Osią koncepcji Web3 jest decentralizacja, czyli uwolnienie cyfrowych zasobów spod kontroli instytucji centralnych.

W przypadku domen blockchainowych sytuacja wygląda analogicznie jak w przypadku większości kryptowalut: nie są one kontrolowane przez jeden konkretny podmiot, ale funkcjonują w zdecentralizowanej sieci.

Tagi: , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować