Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


EURid wycofuje greckie nazwy w domenie .eu. Chodzi o względy bezpieczeństwa

EURid wycofuje greckie nazwy w domenie .eu. Chodzi o względy bezpieczeństwa

14 listopada 2022 r. greckie domeny z końcówką .eu przestaną rozwiązywać. Do rejestracji będą dostępne tylko nazwy IDN w połączeniu z unijną końcówką w zapisie greckim.

EURid poinformował na swojej stronie, że nazwy nazwy IDN złożone ze znaków alfabetu greckiego zarejestrowane w domenie .eu przestaną rozwiązywać z dniem 14 listopada tego roku. Nie dotyczy to jednak nazw IDN powiązanych z unijną domeną w zapisie greckim, czyli .ευ. Mówiąc prościej, zawieszone zostaną nazwy w formacie IDN.eu (IDN.non-IDN), podczas gdy adresy IDN.ευ (IDN.IDN) wciąż będą aktywne.

To etap końcowy trzyletniego okresu przejściowego (tzw. script adjustment phase) związanego z „uzgadnianiem” zapisu stosowanego w tworzeniu domen z końcówką .eu i jej IDN-owymi wariantami, m.in. greckim lub cyrylicznym. Chodzi o zasadę „no script mixing”, która zabrania tworzenia kombinacji w rodzaju IDN.non-IDN lub non-IDN.IDN. Przyczyną tego ograniczenia są względy bezpieczeństwa.

W przypadku domen złożonych ze znaków należących do różnych alfabetów zachodzi ryzyko wykorzystania homoglifów, czyli znaków alfanumerycznych, których kształt może być interpretowany na więcej niż jeden sposobów. Wiele alfabetów ma w swoim składzie podobne lub identyczne litery, co łatwo wykorzystać do stworzenia domeny IDN łudząco podobnej do wiarygodnego adresu, najczęściej złożonego ze znaków alfabetu łacińskiego. Homoglify występują również w obrębie jednego alfabetu czy systemu alfanumerycznego. Najprostszy przykład to cyfra „0” i duża litera „O” lub małe „l” i duże „I”.

Adresy tworzone w oparciu o homoglify mogą być wykorzystywane do wprowadzania w błąd internautów i przeprowadzania ataków phishingowych lub hakerskich. Niedawno ofiarą tego typu oszustwa o mały włos nie padł znany domainer George Kirikos.

Wycofanie domen IDN.eu z nazwami greckimi zostało zapowiedziane przez EURid wraz z udostępnieniem do rejestracji domeny .ευ w listopadzie 2019 r. Po wprowadzeniu IDN-owej końcówki EURid uniemożliwił rejestrację greckich nazw w rozszerzeniach innych niż .ευ. Greckie nazwy z końcówką .eu zostały „sklonowane” przez rejestr do domeny .ευ. Do abonentów należy decyzja, czy zamierzają je przedłużyć w IDN-owym rozszerzeniu.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować