Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


16,5 miliona dolarów za Philadelphia.finance? Domainerzy są sceptyczni

16,5 miliona dolarów za Philadelphia.finance? Domainerzy są sceptyczni

Domeny z końcówkami .finance i .financial sprzedają się za miliony dolarów? Tak wynika z twitterowych publikacji Valencias.auction. Wiele jednak wskazuje na to, że to fake.

Na twitterowym koncie serwisu Valencias.auction pojawił się post z informacją o sprzedaży domeny Philadelphia.finance za 16,5 miliona dolarów. Cena minimalna w aukcji wynosiła 7 milionów dolarów.

W komentarzach przeważają zwięzłe głosy sceptycyzmu w rodzaju „LOL”. Sprawa faktycznie wydaje się grubymi nićmi szyta. W kolejnych i wcześniejszych postach Valencia.auctions podobnych obwieszczeń jest więcej. Domena District.finance rzekomo została sprzedana za 9 milionów dolarów, a Philadelphia.financial za 13,2 miliona USD. Wcześniejsze wyniki też „robią wrażenie”. 5,5 miliona USD za Assets.loans, 19 milionów USD za Mortgages.finance, 22 miliony USD za Loans.finance itd.

Problem w tym, że pod żadnym z tych adresów nie działa strona internetowa z prawdziwego zdarzenia (z wyjątkiem parkingowych landing page’y, a i to w niektórych przypadkach), a daty ostatniej modyfikacji dla większości z nich odpowiadają z grubsza dacie ich utworzenia (różnica wynosi kilka dni), która zwykle przypada na listopad lub grudzień zeszłego roku. Właściciel serwisu Valencias.auctions również nie zadał sobie trudu, by uwiarygodnić swoją działalność. Sama domena Valencias.auctions powstała 18 listopada 2021 r. a strona pod tym adresem zawiera szczątkowe informacje – choć zamieszczone zostały dane kontaktowe: adres i numer telefonu.

Wiele wskazuje na to, że chodzi o marnej jakości i nieuczciwą „kampanię marketingową”, mającą na celu wypromowanie końcówek .finance i .financial – a najprawdopodobniej portfolio konkretnego właściciela. Wątpliwe, by w operację tak niskich lotów zaangażował się rejestr tych końcówek. Tym bardziej że w obu przypadkach jest nim Donuts, czyli potentat rynku (obiema domenami zarządza za pośrednictwem spółki zależnej Binky Moon).

Jak wynika z danych nTLDStats.com, .finance znajduje się na 58. miejscu rankingu nTLD z wynikiem nieco ponad 50 tys. adresów, a .financial – znacznie niżej, bo dopiero na 263. pozycji z wynikiem niespełna 8 tys. nazw. Z kolei w bazie Namebio.com najwyższa ujawniona suma zapłacona za domenę w rozszerzeniu .finance wynosi 11 744 USD, a za .financial – 4 tys. dolarów.

Informacje o milionowych sprzedażach adresów .finance i .financial wyglądają więc na czystej wody wymysł. Warto jednak odnotować to zjawisko, żeby z jednej strony skłonić początkujących inwestorów do bardziej krytycznego odbioru informacji, a z drugiej unaocznić, jakim niewypałem mogą okazać się próby autopromocji w oparciu o nieprawdziwe informacje czy nieuczciwe metody.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować