Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


UNR sprzedaje swoje TLD. Marki mogą zapłacić ponownie za blokadę domen

UNR sprzedaje swoje TLD. Marki mogą zapłacić ponownie za blokadę domen

UNR, dawniej Uniregistr, wystawia swoje końcówki na aukcję. Po zmianie właściciela blokady na rejestrację adresów brandowych mogą stracić ważność, w efekcie marki mogą być zmuszone do ponownego zapłacenia za „swoje” domeny.

Frank Schilling odchudza swój biznes. W zeszłym roku sprzedał część rejestracyjną i giełdową swojej spółki Uniregistry firmie GoDaddy. Gigant przejął również większość domen Schillinga oraz jego markę, czyli Uniregistry, w tym domenę Uniregistry.com. Sam Schilling musiał zadowolić się adresem Uniregistry.link, pod którym działa jego biznes, obecnie – dla odróżnienia części, która przeszła w ręce GoDaddy – posługujący się skróconą wersją marki w postaci UNR.

Schilling wyprzedaje kolejne aktywa. Chce ograniczyć się do rejestracji domen i ochrony IP

Z punktu widzenia namingu i brandingu sytuacja jest mocno zagmatwana i niezbyt korzystna dla Schillinga pod względem wizerunkowym. Zapewne jednak nie jest to powód do zmartwień, gdy stawia się raczej na spieniężanie biznesu niż jego rozwój. Po sprzedaniu większości aktywów GoDaddy, Schilling wystawia na aukcję to, co było właściwie trzonem przedsięwzięcia pod nazwą Uniregistry, czyli nowe domeny.

Przedsiębiorca zamierza zlicytować wszystkie 23 końcówki i ograniczyć interes do działalności rejestracyjnej oraz świadczenia usług z zakresu ochrony własności intelektualnej. Zgodnie z zapowiedzią zamieszczoną na stronie Auction.link aukcja ma się odbyć 28 kwietnia 2021 r. Chętni mogą zarejestrować się do licytacji za pośrednictwem tej witryny. Serwis DomainIncite.com skompilował listę domen Uniregistry z przypisanymi im cenami startowymi.

Marki zapłacą ponownie za „swoje” domeny? Wiele wskazuje na to, że tak

Sprawa odchudzania domenowego biznesu przez Schillinga jest ciekawa sama w sobie, ale być może jeszcze ciekawsze jest związana z nią kwestia ochrony własności intelektualnej. Chodzi o wieloletnie umowy na blokady UniEPS i UniEPS+ zastrzeżonych znaków towarowych w domenach Uniregistry. Pozwalają one na hurtową blokadę nazw brandowych bez konieczności płacenia za ich rejestrację i utrzymanie, tylko po to, by uniemożliwić ich przejęcie konkurencji, cybersquatterom lub innym podmiotom o „nieczystych” intencjach.

Nowi właściciele TLD mogą nie być zobligowani do przestrzegania umów zawartych przez Uniregistry, w efekcie zastrzeżona nazwa marki może ponownie stać się dostępna do rejestracji. Nawet jeśli będzie to rejestracja „kontrolowana” – dostępna jedynie dla posiadaczy copyrightu – jest całkiem prawdopodobne, że nowy operator nie będzie honorował umów zawartych i „zmonetyzowanych” przez Schillinga.

Blokady mogą zostać przedłużone, ale nie muszą

O takiej ewentualności informuje m.in. brytyjska firma Com Laude, zajmująca się zarządzaniem domenami i ochroną marki w internecie. Z wpisu na jej stronie wynika, że

„automatyczne odnowienia po 15 marca będą realizowane bez opłaty dopóki, UNR zarządza blokadami w systemie, jednak nowi właściciele TLD będą mieli możliwość skasowania darmowych [opłaconych w ramach usługi oferowanej przez UNR – przyp. RD] przedłużeń zaraz po przejęciu kontroli nad rozszerzeniami”.

Com Laude informuje, że UNR będzie zachęcał wszystkich nowych właścicieli TLD do utrzymania usług blokady brandowych nazw. Jednocześnie UNR będzie zachęcał kontrahentów do przyznania zablokowanym adresom statusu nazw zakazanych/zarezerwowanych w systemach nowych rejestrów i zaplanowanie ich uwolnienia dopiero w momencie wygaśnięcia opłaconej blokady.

Jednak to, czy opłata uiszczona „za rządów” UNR/Uniregistry zostanie uhonorowana przez nowych właścicieli TLD zależy tylko od tych ostatnich.

AKTUALIZACJA

Wbrew informacjom podanym przez Com Laude UNR zabezpieczy abonentów, którzy wykupili usługę UniEPS lub UniEPS+ przed jej zerwaniem przez nowych właścicieli TLD. Frank Schilling w mailu do Kevina Murphy’ego z DomainIncite.com poinformował, że nabywcy domen sprzedawanych przez UNR będą zobowiązani do honorowania blokad w momencie przystąpienia do licytacji.

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować