Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Mniej rejestracji, wyższy wskaźnik odnowień. Raport NASK za Q2 2021 r.

Mniej rejestracji, wyższy wskaźnik odnowień. Raport NASK za Q2 2021 r.

Liczba rejestracji spadła, ale wzrósł wskaźnik odnowień – wynika z najnowszego raportu NASK. Dzięki temu rejestr polskiej domeny krajowej w drugim kwartale tego roku jest nieznacznie na plusie.

2 500 710 – tyle wyniosła liczba aktywnych nazw z końcówką .pl na koniec drugiego kwartału 2021 r. To o 4492 więcej niż na koniec marca bieżącego roku, gdy w rejestrze .pl znajdowało się 2 496 218 nazw. Nieznaczny wzrost nie jest jednak efektem większej liczby nowych rejestracji. Ta spadła o 28 582 kwartał do kwartału i na koniec czerwca wyniosła 172 756.

Dodatni wynik rejestr domeny .pl zawdzięcza wysokiemu wskaźnikowi odnowień. Odsetek nazw przedłużonych na kolejny okres rozliczeniowy wzrósł w drugim kwartale o 0,94 proc. i wyniósł 72,23 proc. – to szokująco dobry rezultat, jak na „standardy” polskiej ccTLD. Wskaźnik odnowień od dłuższego czasu konsekwentnie pnie się w górę po wielu kwartałach dramatycznie niskich wyników, oscylujących w okolicach 60 proc. W ciągu ostatnich dwóch lat trend wyglądał następująco

Na koniec drugiego kwartału największy udział w puli nazw z końcówką .pl miały adresy zarejestrowane w latach 2015–2019, na drugim miejscu pod tym względem są domeny utworzone w zeszłym roku, a na trzecim – adresy zarejestrowane w latach 2010–2014.

Zdecydowaną większość nazw w rozszerzeniu .pl stanowią adresy zarejestrowane bezpośrednio w tej domenie, na drugim poziomie. Adresy w rozszerzeniach funkcjonalnych, takich jak .com.pl, stanowią 12 proc., a te w rozszerzeniach regionalnych, jak .waw.pl – niespełna 4 proc. ogółu.

Tylko 1,12 proc. adresów .pl stanowią nazwy IDN, czyli zawierające litery ze znakami diakrytycznymi alfabetu polskiego. Po dynamicznym wzroście liczby tego typu nazw pod koniec poprzedniej dekady ich udział w „torcie domenowym” zaczął spadać, choć w ostatnim czasie nastąpiło wyhamowanie tego trendu.

A tak wyglądają najważniejsze „parametry” polskiego rejestru w drugim kwartale br.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować