Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Facebook.com kupił domenę Bulletin.com. Podobno za 6 milionów dolarów

Facebook.com kupił domenę Bulletin.com. Podobno za 6 milionów dolarów

Facebook miał zapłacić 6 milionów dolarów za domenę Bulletin.com. Tak wynika z niepotwierdzonych „przecieków”. Zakup związany jest z nowym przedsięwzięciem społecznościowego giganta.

Zgodnie z niedawnymi doniesieniami Facebook zamierza wejść na rynek newsletterów. Obecnie króluje na nim platforma Substack, która umożliwia użytkownikom subskrybowanie tekstów ulubionych autorów. Wystarczy wejść na stronę, znaleźć autora i podać swój adres e-mail, by otrzymywać na skrzynkę pocztową jego (lub jej) najnowsze dzieła. W przypadku nowego serwisu Facebooka model działania ma być podobny. Większość treści ma być dostępna za darmo, ale część będzie oferowana odpłatnie.

Gigant z Menlo Park już na starcie ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci bazy 2,85 miliarda użytkowników (a przynajmniej utworzonych kont), do których może adresować odpowiednio sprofilowaną ofertę. Nowy serwis ma być jednak odrębnym bytem, działającym poza ekosystemem Facebooka – po kliknięciu w link Bulletin.com z poziomu aplikacji Facebooka użytkownik zostanie przekierowany na stronę serwisu newsletterowego.

Witryna ma się odróżniać od społecznościówki również pod względem szaty graficznej. Osoby pracujące przy projekcie twierdzą, że Facebook chce, by design jego nowego dzieła nie kojarzył się zbytnio z samym serwisem społecznościowym, który ze względu na kontrowersje, jakie wzbudza od pewnego czasu, cieszy się mniejszym zaufanie wśród użytkowników i publicystów.

Sprawę nowego przedsięwzięcia koncernu Zuckerberga szerzej opisuje serwis Vox.com. Z punktu widzenia rynku domen najciekawszy jest wątek sprzedażowo-zakupowy. Facebook miał rzekomo zapłacić 6 milionów dolarów za adres Bulletin.com. Tak wynika z doniesień anonimowego źródła, cytowanego w tekście.

Kwestia własności domeny nie budzi wątpliwości, ponieważ w bazie whois jako abonent nazwy figuruje Facebook. Ostatnia modyfikacja na adresie została dokonana 11 czerwca br.

Obecnie domena nie rozwiązuje, jednak z archiwum internetowego wynika, że wcześniej tego roku była dostępna do zakupu. Kluczową niewiadomą jest cena, jaką gigant zapłacił za nazwę. Jeśli anonimowe źródło nie mija się z prawdą i faktycznie wynosi ona 6 milionów USD, oznacza to, że mamy do czynienia z najwyższą transakcją tego roku. Pozostaje czekać na potwierdzenie tej informacji.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować