Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Serwis ICANN został zhakowany przez kryptowalutowych „kopaczy”

Serwis ICANN został zhakowany przez kryptowalutowych „kopaczy”

Należący do ICANN serwis wiki został zhakowany za pomocą złośliwego oprogramowania miningowego. Malware „wkradł się” przez lukę w niezaktualizowanym systemie i wykorzystywał wolne zasoby CPU do kopania kryptowalut.

Awaria trwała kilka godzin. Administratorzy serwisu ICANNWiki zauważyli, że witryna działa nietypowo wolno. Po krótkim śledztwie okazało się, że winny może być brak aktualizacji oprogramowania. Trzy tygodnie wcześniej firma Atlassian Systems, dostawca software’u dla serwisu ICANN, wydała ostrzeżenie o wykryciu luki bezpieczeństwa w systemie. Problem w tym, że ICANN nie znalazł się wśród odbiorców mailingu – prawdopodobnie dlatego, że jego pracownicy nie zasubskrybowali newslettera.

Brak aktualizacji bezpieczeństwa wykorzystał inny software: Crypto-Miner – malware „podpinający się” do wolnych zasobów CPU w celu pozyskania dodatkowej mocy obliczeniowej do kopania kryptowalut. Technicy ICANN szybko zidentyfikowali przeciwnika i przywrócili sprawność serwisowi, dokonali też aktualizacji systemu Confluence, na którym oparte jest działanie witryny.

Serwisy typu wiki umożliwiają tworzenie i edycję treści z poziomu przeglądarki internetowej. Witryny te wykorzystywane są przede wszystkim do pracy nad wspólnymi projektami, w szczególności takimi, jak repozytoria wiedzy. Taką rolę odgrywa właśnie strona ICANNWiki.org, która stanowi użyteczną bazę danych dotyczącą tematyki domen internetowych.

Określenie „wiki” pochodzi z języka hawajskiego, w którym „wiki wiki” oznacza „bardzo szybko”. Do opisu projektów informatycznych po raz pierwszy wykorzystał je Ward Cunningham. W 1994 r. stworzył on pierwsze na świecie oprogramowanie typu wiki, napisane w języku Perl, które nazwał WikiWikiWeb.

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować