Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Nieprzedłużenie domeny może mieć… skutki polityczne

Nieprzedłużenie domeny może mieć… skutki polityczne

Pamiętasz o konieczności przedłużenia domeny? Tym lepiej dla ciebie – bo konkurencja nie śpi. A od biznesowej groźniejsza może być ta polityczna. Nazwę, która wygasła, łatwo jest przejąć, a następnie zagospodarować ją do celów sprzecznych z interesem niedawnego abonenta.

Tego typu sytuacje zdarzają się zarówno w „dużej” polityce, jak i tej lokalnej. Zwykle wynikają one z nieświadomości na temat znaczenia adresu internetowego, który stanowi wizytówkę marki – lub organizacji – w sieci.

Niedawno poważnego zaniedbania pod tym względem dopuściła się organizacja strażnicza z miasta Kenner w Luizjanie, która posługiwała się adresem CitizensForABetterKenner.com, czyli obywatele na rzecz lepszego Kenner. Z niewiadomych przyczyn watchdog nie przedłużył nazwy, która wygasła i… została przejęta przez środowisko związane z merem miasta. Pod adresem szybko pojawiła się nowa strona z bałwochwalczymi wpisami na temat urzędnika.

Niedopatrzenie ze strony organizacji jest o tyle dziwne, że adres został zarejestrowany w 2011 r. i od tego czasu był wykorzystywany do celów działalności obywatelskiej. Po zmianie abonenta na stronie pod domeną zostały zamieszczone wpisy wyrażające stanowisko mocno rozbieżne z opiniami organizacji. Można było przeczytać m.in. następujące oświadczenie: „Dziękujemy merowi Zahn i radzie miasta Kenner za świetną robotę i prowadzenie naszego miasta we właściwym kierunku w 2019 r.”.

Organizacja Citizens for a Better Kenner weszła na drogę sądową w celu odzyskania domeny. W swoim pozwie zapewnia, że „opinie i treści obecnie wyświetlane na stronie pozostają w rażącej sprzeczności z opiniami CFBK”. Watchdog twierdzi, że nowy użytkownik adresu „jest cybersquatterem i zarejestrował nazwę w złej wierze, wykorzystując dobrą wolę osób, które tworzyły witrynę przez osiem lat”.

Wbrew pozorom pozycja CFBK w tym sporze wcale nie jest mocna. Nie ma dowodów, by adres był wykorzystywany do celów zarobkowych, a obecnego abonenta chroni prawo do wyrażania własnej opinii. Przypadek domeny CitizensforaBetterKenner.com to kolejne „memento” dla abonentów, by nie zapominali o przedłużeniu cennych adresów, bo skutki zaniechania lub zaniedbania mogą być bardzo poważne, a „sprzątanie” po nich – nad wyraz uciążliwe.

Z bazy whois wynika, że domena została zarejestrowana 20 kwietnia br. Dane abonenta objęte są usługą prywatności.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować