Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ilu domainerów płaci podatki?

Ilu domainerów płaci podatki?

Zysk ze sprzedaży domen objęty jest podatkiem – to oczywiste. Nie wszyscy jednak tę należność regulują. Ilu inwestorów rozlicza się z fiskusem?

Twardych danych na ten temat nie ma. Możemy jedynie polegać na deklaracjach samych domainerów – oczywiście anonimowych. Na amerykańskim forum inwestorów domenowych NamePros.com pojawiła się ankieta poświęcona temu zagadnieniu. Okazało się – tu chyba nie powinno być zaskoczenia – że większość domainerów podatki płaci. Szkopuł w tym, że to większość dosyć skromna. Aż 29,1 proc. respondentów oświadczyło, że haraczu do fiskusa nie odprowadza, a prawie 15 proc. twierdzi, że robi to tylko czasami.

Domaining jako biznes typowo internetowy rodzi pokusę, by od rozliczeń ze skarbówką się uchylać. W zeszłej dekadzie tego typu uniki były zapewne łatwiejsze do zastosowania. Obecnie, gdy urząd skarbowy dysponuje rozbudowanym aparatem inwigilacyjnym, wydaje się to bardzo ryzykowne. Jednak dla inwestorów działających globalnie, na szeroką skalę, przez spółki zarejestrowane w rajach podatkowych, tego typu operacje mogą być łatwiejsze do przeprowadzenia, choć trudno wyobrazić sobie konsekwentne unikanie opodatkowania, jeśli domaining jest główną formą zarobkowania danej osoby lub firmy.

A oto, jak rozkładają się wyniki sondażu na łamach NamePros.com.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować