Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Brytyjczycy przejmują ParkingCrew. CentralNic kupił Team Internet za 48 milionów dolarów

Brytyjczycy przejmują ParkingCrew. CentralNic kupił Team Internet za 48 milionów dolarów

Najstarszy prywatny rejestr domen globalnych na świecie zapłacił 48 milionów dolarów za Team Internet, właściciela popularnej platformy parkingowej ParkingCrew. Przejęta spółka zarządza portfelem 18,6 milionów domen.

Dla przeprowadzenia transakcji CentralNic zwiększył swoje zadłużenie do 76 milionów dolarów. Wcześniej tego roku firma poinformowała o zebraniu 50 milionów euro na drodze emisji obligacji w celu sfinalizowania akwizycji TPP Wholesale, resellera należącego do Melbourne IT, i spłaty dotychczasowego zadłużenia.

Wraz z nowym nabytkiem CentralNic zyskuje 18,6 miliona domen, którymi zarządza Team Internet. To jednak również spore obciążenie związane z koniecznością utrzymania tak dużego protfolio. Zyski z reklam na parkingach mogą kompensować te koszty, ale w ostatnich latach wpływy z tego źródła bywały „chwiejne”.

Branży nie służą zmiany zachodzące na rynku. Przede wszystkim zaostrzenie polityki Google w zakresie emisji reklam, a także nowe funkcje wyszukiwarek, m.in. związane z oznaczaniem stron jako niegodnych zaufania. W efekcie Team Internet w ostatnim czasie nie radził sobie najlepiej, jednak zgodnie z oświadczeniem CentralNic przejęta spółka „wskutek serii innowacji i ciągłych ulepszeń” w trzecim kwartale tego roku powróciła na ścieżkę wzrostu.

Team Internet to podmiot zarejestrowany w Monachium. Firma działa od 2010 r. Jej flagowe marki to platforma parkingowa ParkingCrew i Tonic – platforma handlu ruchem. Obroty Team Internet w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2019 r. wyniosły 66,7 miliona dolarów, a EBIDTA 10,6 miliona USD.

CentralNic to najdłużej działający prywatny rejestr domen globalnych. Spółka powstała w Londynie w 1995 r. i obecnie zarządza 27 niszowymi rozszerzeniami, w tym us.com, uk.com, com.de i .la (ccTLD formalnie przypisana Laosowi, jednak używana głównie jako geodomena kojarzona z Los Angeles).

Tagi: , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować